Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Człowieka, który jest odwodniony, niedożywiony, niedotleniony, zatruty, bez kwasu w żołądku, za to z kwaśną limfą, z bakteriami w jelicie cienkim, z zasadową pochwą, i przeciekającymi jelitami, smutnego od środka, a potem w głowie, mało aktywnego, a więc ogólne postawienie takiego człowieka na nogi.
Nawodnić, odżywić, wzmocnić, uodpornić, oczyścić, odbudować florę, uszczelnić i zaktywować do ruchu, i nagle choroby zaczynają znikać. To takie proste, a takie trudne do wykonania dla człowieka z powodu oporów, matriksu, woli, i oporu ego. Wszystko razem tworzy ogromny opór, który nie pozwala się ludziom samouzdrawiać.
Wiadomo, że 4 szklanki, jaki jest koń każdy widzi, nie będę się rozpisywać.
Czy mikroorganizmy jelitowe mogą mieć jakiś związek z Twoimi kośćmi? Owszem, istotny.
Co jak co, ale kości wydają Ci się zapewne dość monolityczną strukturą w porównaniu z innymi tkankami, ale okazuje się, że kości są w stałej przebudowie. Dojrzała tkanka regularnie usuwana jest w procesie resorpcji przez specjalne komórki osteoklasty, a nowa powstaje dzięki osteoblastom w procesie kostnienia.
Ten remodeling pomaga odtwarzać kości po złamaniach, reaguje również na obciążenia mechaniczne, takie jak ćwiczenia. I właśnie nierównowaga w resorpcji może prowadzić do powstawania chorób kości, takich jak osteoporoza i zapalenie stawów.
Na ogół wyższa gęstość mineralna kości związana jest ze zmniejszonym ryzykiem złamań i chorób kości. Jednak okazuje się, że niekoniecznie jest to prawda, gdyż większa gęstość mineralna, masa i długość kości nie zawsze wskazują na lepsze zdrowie kości, bowiem kości zbyt twarde mogą być bardziej kruche, coś jak szkło, a kości miększe, mogą okazać się bardziej elastyczne, coś jak drewno.
Nie porównujmy więc kości starej laski do niby wzorcowej kości 30 latki, gdyż starzenie się nie jest chorobą. Raczej znajdźmy najlepszą opcję na ten całkiem normalny proceder. Czy leczy się stan młodości? Patrząc na współczesność 4D być może wszyscy potrzebujemy przeszkolenia, jak postępować z technologiami?
Dowiedziono tej zależności w sposób okrutny, gdyż w badaniach na zwierzętach. Chociaż osiągano sprzeczne rezultaty, to jednak kluczową cechą badań było dowiedzenie, że tylko przez samą obecność lub nieobecność mikroflory jelitowej znacząco zmienia się struktura kości.
Modele z podaniem sub-terapeutycznych dawek antybiotyków dostarczają dalszych dowodów na związek pomiędzy drobnoustrojami jelitowymi i kośćmi, a wyniki są znacznie bardziej translacyjne dla ludzi. Antybiotyki w niskich dawkach są od dawna stosowane w rolnictwie, dodawane do paszy dla zwierząt z tego samego powodu, gdyż wpływają na rozwój kośćca, który robi się większy, a hodowla zwierząt bardziej opłacalna. Dżizas.
Co więc z ludźmi? Dane epidemiologiczne i badania obserwacyjne dowodzą, że zachodzą podobne korelacje.
U dorosłych, gęstość mineralna kości jest dziedziczona w 50 do 80%. Kiedyś dziedziczenie było rozumiane jako przelewanie cech z rodziców na potomstwo za pomocą DNA. Teraz wiemy, że pionowa transmisja drobnoustrojów ma miejsce przy porodzie, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny matki, nabywając istotne mikroby (1) kształtujące skład mikroflory jelitowej dziecka, co może przełożyć się na zdrowie kości. A więc dziedzictwa drobnoustrojów.
Pisałam o ewentualnych problemach dzieci urodzonych przez cc.
Obserwacje medyczne potwierdzają te rewelacje, gdyż powikłania kostne są często obserwowane u osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego. U pacjentów z chorobą zapalną jelit obserwuje się zwiększone ryzyko osteopenii, osteoporozy, i złamań kości. Przypisuje się to złemu wchłanianiu wapnia, obniżenia poziomu metabolitu D, oraz braków witaminy K2.
Masa kostna może też zmniejszać się w wyniku leczenia glukokortykoidami. Chore jelita i zapalenie układowe są związane ze zwiększonym wytwarzaniem cytokin (2), które są kluczowymi czynnikami utraty tkanki kostnej.
Jeśli jesteś zapaloną czytelniczką bloga, możesz włączyć myślenie, nieszczelne jelita, znowu? Owszem.
Gdy zostaje naruszona bariera jelitowa, bakterie lub fragmenty mikrobów mogą przemieścić się ze światła jelita do krwiobiegu, co uruchamia ogólnoustrojową odpowiedź immunologiczną. W istocie, badania wykazały silne powiązanie między translokacją bakterii i patologią stawów (3), jak reumatoidalne zapalenie stawów RZS (4).
Zdrowe kości wymagają wielu substancji odżywczych, w tym wapnia, fosforu, witaminy D, witaminy K2, witaminy A i magnezu. Najnowsze badania (5) dowodzą również dużej roli witamin z grupy B, a nawet witamin C i E dla zdrowia kości.
Zakłócenia mikroflory może znacznie zmieniać wchłanianie składników pokarmowych. Dysbioza jelitowa co udowodniono na wiele sposobów wprawdzie zwiększa ilość kalorii wchłanianych z pożywieniem, jednak może powodować zapalenie nabłonka jelit i zniszczenie transporterów odżywczych, które pozwalają na wchłanianie witamin i minerałów.
I to jest ten paradoks (6), że masz nadwagę, ale jednocześnie jesteś niedożywiona i do tego z osłabionym kośćcem.
Drobnoustroje jelitowe oprócz wpływania na absorpcję i metabolizm, mają również wpływ na syntezę niektórych witamin (7), takich jak tiamina (B1), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), biotyna (B7), kwas foliowy (B9), fosforan pirydoksalu (B6), tetrahydrofolanowych, oraz witaminę K2.
Z pewnością jest wiele czynników, które mają wpływ na zdrowie kości, w tym uwielbiana przez medycynę alopatyczną genetyka, ale też znienawidzona dieta, no i wiadomo, że obciążenia mechaniczne, jednak właściwa flora bakteryjna (zdrowe jelita) wydaje się odgrywać kluczową rolę.
Jedz sfermentowaną żywność i kiszonki. U dorosłych samców myszy leczonych Lactobacilli już po 4 tygodniach zwiększyła się (8) objętość kości udowej, przyspieszyło tworzenie się kości i zmniejszyła się liczba prozapalnych cytokin. Bakterie Lactobacillus zapobiegły (9) też utracie kości w modelu cukrzycy typu 1. Lactobacilli znajdziesz w kiszonej kapuście, kimchi i innych sfermentowanych warzywach.
Saccharomyces boulardii wykazują silne właściwości probiotyczne, ograniczają kolonizację jelit przez szkodliwe mikroorganizmy, chronią jelita przed negatywnymi konsekwencjami antybiotyków, zmniejszają stany zapalne w obrębie układu pokarmowego, są też pomocne przy przeroście Candida albicans i w zwalczaniu Helicobater pylori. I oczywiście regulują funkcje układu immunologicznego.
Włókna (błonnik) prebiotyczne jak mniszek lekarski, oczywiście babka płesznik (psyllium husk), ale też trawa pszeniczna, algi i inne, pobudzają wzrost pożytecznych bakterii. Prebiotyki okazały się mieć korzystny wpływ na metabolizm minerałów, poprawiając absorpcję wapnia zarówno u gryzoni, jak i u ludzi. Zaś zwiększona absorpcja wapnia przekłada się na wzrost gęstości kości.
Bulion z kości wspiera zdrowie jelita wzmacniając jego wyściółkę i zdrową społeczność drobnoustrojów. Domowy bulion zapewnia również wszelkie niezbędne do budowy kości witaminy i minerały, a także najlepsze białko,(100% izolat serwatki CFM jako jedyne białko pochodzenia zwierzęcego nie zakwasza ciała), najlepszy kolagen, oraz wysokiej jakości preparat glukozaminę z chondroityną dla zdrowych stawów i chrząstek stawowych.
Nie martw się jednak, gdy nie możesz wziąć do ust ssaka, bowiem można zrobić bulion roślinny, ale jednak wesprzeć go dobrze świetnie wchłanianym Kolagenem morskim peptan F TiB.
Tutaj przepis na leczący jelita alternatywny bulion z kości yyy… wege. Oczywiście, jak z kolebanem morskim, to nie wege, żeby nie było. Ale ryba to przynajmniej nie ssak, daleko od Twojego kodu genetycznego, jakby Ci na tym zależało.
owocek
Źródła/Badania:
(1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1500832/
(2) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25298539/
(3) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973033/#CR29
(4) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25488778/
(5) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4446754/
(6) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3313629/
(7) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3298082/
(8) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23389860/
(9) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26135835/
(10) agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-6d28bd16-42ed-4a1f-bb79-e5570671e873/c/01_Slizewska.pdf
chriskresser.com/the-microbiota-and-bone-health-yet-another-reason-to-protect-your-gut/
Leczenie dobrą dietą Katarzyna Lewko
Powiązane artykuły
Komentarze
Pepsi, przy astmie nie mogę jablczanu magnezu, prawda? Co z octem jabłkowym? Dziękuję i pzdrw!
Nie wiem dlaczego akurat nie można jabłczanu, generalnie magnez tu masz dość sensowny artykuł w temacie https://www.healthline.com/health/asthma/magnesium-for-asthma
a tutaj astma astma i ocet jabłkowy: https://www.everydayhealth.com/asthma/can-apple-cider-vinegar-help-asthma/ Nie jestem lekarzem, nie doszukałam się randomizowanych <3badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą.
Thanks! :*
Pepsi, czy mogę podawać córce (9 lat) SACCHAROMYCES BOULARDII?