Nasze paznokcie mogą być wyznacznikiem zdrowia bądź jego braku. Ich tekstura, kształt, twardość i kolor to podpowiedzi, które wskazują na ubytki w zdrowiu bądź ich brak. Jednym z najczęstszych problemów dotyczących paznokci jest ich rozdwajanie. Każdy pewnie chociaż raz zaobserwował płytkę rozchodzącą się na czubku na dwie warstwy.
W takiej sytuacji czasem pomaga piłowanie i skrócenie uciążliwej końcówki paznokcia. Czasem jednak problem powraca, a nawet dotyka kolejnych i kolejnych palców. Z czego to wynika?
Kiedy masz suche włosy ich końcówki są bardziej podatne na rozdwajanie. Pazokcie nie różnią się od nich wiele. Suche mogą być na skutek kontaktu ze słońcem, odwodnienia, narażenia na szkodliwe substancje i przesuszające skórę kosmetyki.
Wiadomka: uraz sportowy, paznokieć przytrzaśnięty drzwiami albo przejechany maszynką do golenia czy tarką (ałć). Urazy się zdarzają i mogą wpłynąć na strukturę paznokcia.
Niech nie zmyli Cię nazwa, nie mówię o polerowaniu płytki paznokcia, odżywkach i olejkach. Chodzi mi o częste malowanie i korzystanie ze zmywacza, paznokcie żelowe i hybrydowe i inne zabiegi osłabiające płytkę paznokcia, szczególnie stosowane często.
Z wiekiem problemów z paznokciami pojawia się więcej, ponieważ ciało naturalnie produkuje z wiekiem mniej kolagenu i keratyny. Z czasem mogą stać się szorstkie, rozdwajające i podatne na urazy.
Kiepska dieta, odwodnienie i niedobory substancji odżywczych naturalnie wpływają na całe ciało i odbijają się także na płytce paznokcia. Czy trzeba tu coś więcej dodawać?1
Nie mówię bynajmniej o myciu rąk. Ważnym dla zatrzymania rozdwajania się paznokci jest ich regularne (ale nie za częste) piłowanie delikatnym pilnikiem, na przykład szklanym. Do tego troska o kosmetyki do mycia rąk z możliwie najprostszym składem oraz nawilżanie ich z pomocą naturalnych kosmetyków i olejków.
Także same paznokcie można raz na kilka dni nacierać olejkiem, na przykład z migdałów albo jojoba. Pomóc mogą także delikatne peelingi z dodatkiem kwasu glikolowego.
Kolagen to budulec tkanek ciała. W jednym z badań na ludziach kolagen wsparł zdrowie paznokci uczestników, przyśpieszył ich wzrost, zredukował łamliwość i poprawił ogólny wygląd płytki paznokcia.2
Siarka jest głównym składnikiem keratyny – białka skóry, włosów oraz paznokci. Bez keratyny paznokcie osłabiają się, stają się łamliwe i podatne na rozdwajanie. Stosuj ją aby je wzmocnić.3
Rozdwajanie i zły stan paznokci są jednymi z objawów niedoboru cynku. Jeżeli problem rozdwajania i łamliwości jest nawracający, koniecznie włącz go do suplementacji.4
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze