Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Kolagen jest jednym z najbardziej potrzebnych białek w ciele. Znajduje się w ścięgnach, więzadłach, skórze, mięśniach, kościach i naczyniach krwionośnych. Odgrywa przez to istotną rolę w utrzymaniu naszej ogólnej integralności strukturalnej. To trzecie pod względem liczebności białko w naszym ciele. (1) Braki kolagenu to braki w składzie tkanki łącznej w układzie krwionośnym, w organach, w mięśniach, stawach i w skórze. Kolagen centralnie sprawia, że ciało jest elastyczne i silne, a bez niego wiotczeje, osłabiają się tętnice, naczynia krwionośne i serce. (2) Niestety, nasz organizm produkuje około 1% mniej kolagenu z każdym mijającym rokiem, tymczasem spożywamy go znacznie mniej ze źródeł naturalnych niż kiedyś. W literaturze naukowej wykazano, że w niedoborze kolagenu suplementacja poprawia wiele różnych objawów. (3)
Badanie sugeruje, że kolagen typu I pochodzący z ryb może być około 1,5 razy bardziej biodostępny (lub łatwiejszy do rozbicia i wchłonięcia) niż kolagen bydlęcy ze względu na mniejszy rozmiar cząstek białka. Tak więc, jeśli masz problemy z trawieniem i zastanawiasz się czy wybrać kolagen morski i bydlęcy, morski może być mądrzejszym wyborem. (4)
Kolagen rybi Peptan F, to to peptydy kolagenu rybiego charakteryzujące się ponad 90% biodostępnością i wysokim na tle innych białek stężeniem kluczowych aminokwasów: glicyny, proliny oraz unikalnej dla kolagenu hydroksyproliny. Aminokwasy te są identyczne z tymi znajdującymi się w skórze, stawach i kościach. Peptydy to po prostu mniejsze jednostki białka uzyskane w procesie hydrolizy. Dzięki temu rozpuszczają się one w ciepłych i zimnych cieczach. Co jednak czyni kolagen morski dobrym wyborem? Poza tym, że jest źródłem wysokiej jakości białka, jest to typ kolagenu powszechny w naszych ciałach: kolagen typu I. Chociaż w ludzkim ciele można znaleźć aż 28 „typów” kolagenu, tylko trzy pierwsze stanowią 90% całości. Kolagen typu I znajduje się w niemal całym ciele, z największą koncentracją w kościach, więzadłach, ścięgnach, skórze, włosach, paznokciach i wyściółce jelita. Tak jak w przypadku innych źródeł kolagenu, ciało nie absorbuje po prostu morskiego kolagenu dostarczając go tam gdzie jest potrzebny. Zamiast tego organizm rozbija kolagen na poszczególne aminokwasy, które są następnie absorbowane i wykorzystywane. Unikalny profil aminokwasowy kolagenu morskiego czyni go naprawdę korzystnym źródłem białka. Zawierający 18 aminokwasów, kolagen morski charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem glicyny, proliny i hydroksyproliny. Te aminokwasy, które trudno znaleźć w znaczących ilościach w innych źródłach, są kluczowymi elementami budulcowymi kolagenu, ścięgien i więzadeł skóry. Wykazano, że zwiększają zdrowie na wiele innych sposobów, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie układu odpornościowego. Warto wspomnieć, że kolagen morski zawiera tylko osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, więc nie jest uważany za kompletne białko. Chociaż zawiera aminokwasy, których często brakuje w diecie, nadal ważnym jest, aby spożywać białko z różnych źródeł.
Produkcja kolagenu naturalnie maleje wraz z wiekiem, jednak jego suplementacja może spowolnić ten proces. W jednym z badań 15% kobiet, które przyjmowały suplement zawierający zhydrolizowany kolagen rybi typu I pochodzący z tilapii, miało mniej zmarszczek po 60 dniach. 32% kobiet odczuło poprawę w zakresie fotostarzenia (uszkodzenie skóry spowodowane przedłużoną ekspozycją na słońce), a u 39% poprawiło się nawilżenie skóry. (5) W innym badaniu wykazano u kobiet przyjmujących 2,5-5 gramów kolagenu dziennie przez 8 tygodni, zmniejszenie suchości skóry i poprawę jej elastyczności w porównaniu do tych, które nie przyjmowały suplementu. (6) Istnieje także badanie dowodzące, że kobiety, które piły napój zmieszany z suplementem w postaci kolagenu, po 12 tygodniach doświadczyły poprawy nawilżenia skóry i znaczącej redukcji głębokości zmarszczek, w porównaniu do grupy kontrolnej. (7)
Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki, która jest gumopodobną tkanką chroniącą stawy. Z wiekiem ilość kolagenu w ciele zmniejsza się, zwiększając jednocześnie ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. (8) Istnieją badania wskazujące, że przyjmowanie suplementu kolagenu zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i zmniejsza ich ogólną bolesność. (8, 9) W jednym z badań 73 atletów konsumowało 10 gramów kolagenu dziennie przez 24 tygodnie, w rezultacie doświadczając zmniejszenia bólu stawów podczas chodzenia i spoczynku, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej. (10) Jeśli chcesz korzystać z przeciwbólowego, wspierającego stawy potencjału kolagenu, naukowcy zalecają rozpoczęcie od dawki 8-12 gramów dziennie. (8, 11)
Kolagen nadaje kościom strukturę i je wzmacnia. (12) Tak jak ilość kolagenu, z wiekiem zmniejsza się też masa kostna, co może prowadzić do przypadłości takich jak osteoporoza. Badania wykazały, że suplementacja kolagenu może pomóc hamować utratę masy kostnej prowadzącą do osteoporozy. (11) W jednym z badań w tym zakresie podzielono kobiety na dwie grupy: w jednej z nich podawano suplement wapnia razem z 5 gramami kolagenu, w drugiej tylko wapń. Po 12 miesiącach u kobiet, które przyjmowały i wapń i kolagen odnotowano obniżony poziom białek we krwi, które wspierają rozpad kości. (13)
Pomiędzy 1-10% masy mięśniowej składa się z kolagenu: białka niezbędnego aby mięśnie były silne i funkcjonowały prawidłowo. (14) Naukowcy sugerują, że suplementacja kolagenu może zwiększyć masę mięśniową między innymi u osób z sarkopenią, czyli związaną z wiekiem utratą masy mięśniowej. Przebadano 27 mężczyzn o drobnej budowie ciała, którzy przez 12 tygodni przyjmowali kolagen i uczestniczyli w programie ćwiczeniowym. W porównaniu do mężczyzn, którzy ćwiczyli, ale nie przyjmowali kolagenu, ich masa mięśniowa i siła znacznie wzrosły. (15) Badacze wskazują, że przyjmowanie kolagenu może sprzyjać syntezie białek mięśniowych, takich jak kreatyna, a także stymulować wzrost mięśni po wysiłku. Potrzeba jednak większej ilości badań aby dokładnie określić potencjał kolagenu w zwiększaniu masy mięśniowej.
Naukowcy teoretyzują, że przyjmowanie suplementów kolagenu może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Wynika to z faktu, że kolagen wchodzi w skład tętnic, które odpowiadają za prowadzanie krwi z serca do poszczególnych narządów i z powrotem. Bez odpowiedniej ilości kolagenu tętnice stają się osłabione i wrażliwe. (1) To natomiast może prowadzić do miażdżycy, choroby tętnic skutkującej zwężeniem ich światła. Miażdżyca w następstwie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. (16) W jednym z badań w tym zakresie 31 zdrowych dorosłych podawano codziennie przez 6 miesięcy 16 gramów kolagenu. Badani doświadczyli znacznego zmniejszenia sztywności tętnic w porównaniu ze stanem zanim zaczęli przyjmować suplement. Dodatkowo o średnio 6% wzrósł ich poziom „dobrego” cholesterolu HDL. (17)
Suplementacja kolagenu, oprócz powyższych właściwości, wspiera: – włosy i paznokcie: suplementacja kolagenu wzmacnia paznokcie i stymuluje wzrost paznokci oraz włosów. (18) – zdrowie jelit: tu istotną rolę odgrywają dwa aminokwasy, glicyna i glutamina, które mogą być szczególnie pomocne, ponieważ oba odgrywają rolę w odbudowie tkanki, która wyścieła przewód pokarmowy. Glicyna jest pomocna w łagodzeniu stanów zapalnych, dzięki czemu może stanowić wsparcie w schorzeniach takich jak IBS. Glutamina natomiast jest niezbędna dla zdrowia i wzrostu enterocytów, które wyścielają przewód pokarmowy. – zdrowy sen: najobficiej występujący w kolagenie morskim aminokwas, glicyna, ma obiecujący wpływ na poprawę jakości snu. Jedno z badań wykazało, że spożycie glicyny przed snem poprawiło samopoczucie wśród osób podatnych na bezsenność. Zasugerowano również, że glicyna może pomóc w obniżeniu podstawowej temperatury ciała, co wiąże się z lepszym snem. Nieregularne skoki i spadki cukru we krwi również mogą wpływać na jakość snu, podczas gdy kolagen morski (który często zawiera około 10 gramów białka na porcję) może pomóc je powstrzymać. (19)
uściski:)
Źródła: (1) ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/ (2) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26362110 (3) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/ (4) file.scirp.org/Html/13-2701752_61421.htm (5) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206255/ (6) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208 (7) jmnn.org/article.asp?issn=2278-1870;year=2015;volume=4;issue=1;spage=47;epage=53;aulast=Borumand (8) scielo.br/pdf/rbgg/v19n1/1809-9823-rbgg-19-01-00153.pdf (9) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17076983 (10) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885 (11) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11071580 (12) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16341622 (13) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25314004 (14) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3177172/ (15) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/ (16) ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0062943/ (17) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429168/ (18) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28786550 (19) myhealthysleep.com/blog/f/l-glycine-and-sleep
Powiązane artykuły
Komentarze
Mam pytanie o smak tego kolagenu morskiego, czy czuc w smaku rybe? Pozdrawiam
w życiu nie jem go samego, dodaję do soku z pomarańczy, albo do 4 szklanki, która przez kelp już jest tak niesmaczna, że kolagen nie robi, a w takie zupie to go zupełnie nie czuć https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/
Nie , nie czuć . Kolagen rybi jest bez smaku
Czy kolagen może brać 16 latka? Córkę od jakiegoś czasu bolą kolana, rtg i usg nic nie wykazały. Mam przeczucie, że to nie jest nic mechanicznego.
Moim zdaniem może, niech miesza łyżeczkę Kolagen TiB ze świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym, do tego szczypta kwasu askorbinowego TiB i 1 gram MSM TiB (dosłownie na końcu noża). Z chlorku magnezu TiB i wody nalezy rozmieszać w ręce i taką oliwą magnezową wcierać w kolana. Bierze D3 z K2?, bo to raczej dzisiaj wymóg. Ćwiczy coś? Na jakiej jest diecie? Jakie ASO i 25(OH)D?
Kocham, wspieram, na razie nie chce niczego łykać, nie ćwiczy. Pewnie ból zmobilizuje. Badania krwi zrobimy w tym miesiącu. Dziękuję.
A czy w ciąży można brak kolagen z wit C i MSM?
Doszukałam się takiej informacji, że najskuteczniej na odbudowę kolagenu, chrząstki stawowej (tak poważnie zniszczonej, zjedzonej przez bakterie) będzie wpływał podany docelowo do miejsca czyli do stawu, hialuronian sodu w postaci gotowego preparatu w ampułce z igłą, do samodzielnej iniekcji. Produkt zawiera jedną ampułkę na jeden raz, przez 3 dni po podaniu należy odpoczywać, nie obciążać stawu chodzeniem. Czy ktoś używał i może potwierdzić działanie, efekty, trwałość?
Moja córka w wieku 21 lat wzięła takie 3 zastrzyki, nic nie pomogły (lekarz uprzedzał, że mogą nie pomóc)
koszt 3 zastrzyków to 1.200 zł. Skończyło się na artroskopii kolana. To moje doświadczenie.
Pozdrawiam wszystkich czytających Pepsi i oczywiście autorkę 🙂
ściskamy iGrażkę
Witam serdecznie,
Pepsi czytam ostatnio dużo o kolagenie aby rozpocząć suplementację.
Czy mogłabyś poradzić czy zwracać uwagę na wielkość cząsteczki, daltony.
Kolagen tylko nasz Kolagen Peptan F TiB, mamy opatentowaną formułę, doskonale się wchłania, https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html
Dziękuję 🙂
Właśnie zakupiłam Wasz kolagen. Kiedy najlepiej go przyjmować? Na czczo czy po posiłku? Dziękuję
obojętnie kiedy, to tak naprawdę pokarm białkowy, możesz też dodać do zupy, do bulionu, do 4 szklanki jak robisz. Nie ma to znaczenia, ważna jest witamina C w okolicach.
Dziękuję. Czy robić przerwy w przyjmowaniu kolagenu?
opakowanie i ze 2 tygodnie przerwy
Dziękuję!