fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 113 193
70 online
46 122 VIPy

Cynamon cejloński i herbata cynamonowa idealna na święta

Są zapachy, które szczególnie kojarzą się z określonymi porami roku. Zimą w powietrzu przeplatają się aromaty korzennych przypraw, pomarańczy, pieczonych jabłek i grzanego wina. Prym wiedzie wśród nich oczywiście cynamon. Aromatyczny, słodki, delikatnie ostry i drażniący, nadaje chłodnym miesiącom charakteru i głębi. Naszym ulubieńcem jest oczywiście cynamon cejloński: najszlachetniejsza odmiana tej przyprawy używanej od tysięcy lat. Używany był już w starożytnym Egipcie i to nie tylko jako przyprawa! Stanowił także lek, kosmetyk i środek balsamujący. W tamtym czasie ceniono go tak bardzo, że bywał droższy od złota. (1)

Cynamon Cassia

Cassia, pochodzący z Chin, to ten, który znajdziemy na sklepowych półkach. Jest bardziej powszechny i tańszy. Cynamon cassia ma ciemny kolor i ostry, korzenny zapach. W dużych ilościach może drażnić gardło i nozdrza.

Cynamon Cejloński

Mniej popularny jest cynamon cejloński. Ten najczęściej uprawiany jest w Sri Lance. Jego laski są kruche i złożone z wielu warstw, jest bardziej aromatyczny i znacznie bardziej delikatny dla gardła i nozdrzy niż powszechnie dostępny cynamon cassia. Ma on także szczególne właściwości zdrowotne. Być może dlatego często określany jest mianem „prawdziwego cynamonu”. Cynamon generalnie znany jest z tego, że działa przeciwzapalnie, jest bogaty w przeciwutleniacze, pomaga zwalczać infekcje bakteryjne i grzyby, a także zmniejsza ryzyko chorób serca. A do tego pięknie pachnie, nadaje potrawom i napojom cudownego aromatu i, przy okazji, upiększa. Co więcej, ta odmiana cynamony może być wsparciem dla organizmu ze względu na swoje korzystne właściwości. (2) Tu znajdziesz więcej informacji o cynamonie cejlońskim.

Kwestia kumaryny

Kumaryna to organiczny związek chemiczny pachnący świeżym sianem. Występuje głównie w trawach, ale jednym z jej istotnych źródeł jest cynamon. Kumaryna ma istotne właściwości zdrowotne i jej stosowana w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, ale wyłącznie w niewielkich ilościach. W nadmiarze jest ona toksyczna i może prowadzić do uszkodzenia wątroby. (3) Cynamon cassia zawiera znaczne ilości kumaryny, od średnio 3 g/kg do maksymalnie 8,8 g/kg cynamonu. W cynamonie cejlońskim znajdują się tylko śladowe ilości kumaryny, maksymalnie do około 0,8 g/kg. Bezpieczna dawka kumaryny, którą można spożyć jednego dnia, nie powinna przekroczyć 0,1 mg na kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg zwykłego cynamonu cassia może zjeść od 0,5 do 2 gramów, czyli 1/6-1/2 łyżeczki do herbaty, a cynamonu cejlońskiego 7,5 grama czyli ok. 1/2 łyżki stołowej! (4) Z tego powodu przyrządzając świąteczną herbatę, na którą przepis zaraz Ci zdradzę, pamiętaj o stosowaniu cynamonu cejlońskiego.

Idealna herbata cynamonowa

Idealna herbata cynamonowa jest taka jak lubisz. Jej sekretem jest bowiem baza, czyli woda cynamonowa, w której możesz parzyć ulubione herbaty od mocnej czarnej po świąteczne mieszanki. Ja zaproponuję Ci dziś mój ulubiony miks.

Baza:

Aby otrzymać bazę, czyli wodę cynamonową, gotujesz w wodzie cynamon. Z 1 czubatej łyżeczki cynamonu cassia otrzymasz aromatyczną bazę do napoju dla 4 osób. Wystarczy zalać ją 4 szklankami wody i gotować do momentu wrzenia. Później możesz zaparzyć w tej wodzie ulubioną herbatę albo przygotować świąteczną wariację na jej temat.


Świąteczna herbata cynamonowa dla 4 osób

– porcja wody cynamonowej dla 4 osób, – 1/2 szklanki soku jabłkowego, – 2 goździki, – 1/2 łyżeczki sproszkowanej żurawiny, – 1/2 łyżeczki sproszkowanej dzikiej róży, – torebka czarnej herbaty, – łyżeczka lucumy lub innego, zdrowego słodziwa. Zmieszaj wszystkie składniki w garnku i doprowadź do wrzenia. Odstaw na 10 minut do przestygnięcia i rozlej do kubków. Smacznego!

uściski:)

Źródła: (1) history.com/news/cinnamons-spicy-history (2) healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon (3) bfr.bund.de/en/faq_on_coumarin_in_cinnamon_and_other_foods-8487.html (4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3385612/

(Visited 2 540 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Sylwia_Hexe 18 grudnia 2019 o 11:30

    Dzień Dobry,Pepsi.
    Na temat samego cybnamonu oraz leczenia cynamonem – dodam osobny komenatrz.
    Natomiast aktualnie,teraz – poszukuje informacji na temat naturalnego usuwania kamienia z woreczka żółciowego.
    Pomijając interwnecje alopatów, którzy az się trzęsą, gdy mogą człowieka ciąć i pociąć.

    Poszukuje metod oraz sposobów na to, jak usunąć naturalnie z organizmu kamień żółciowy – w woreczku żółciowym.
    – Czy ktoś z czytelnikow tutaj usuwał kamień żółciowy z woreczka naturalnymi sposobami i zechciałby udzielić sie w komentarzu?

    – Pepsi, czy masz więdzę o naturalnych sposobach usuwania kamienia z woreczka żółciowego?
    Czy znasz metody oraz sposoby zniszczenia tego w organizmie z uniknięciem lekarzy i ich ostrzy? (laparoskopowe cuda i laserowe też wykluczam).

    Zależy mi szczególnie i przede wszystkim – na skutecznych metodach.
    I tylko naturalnych.
    Pragnę posatwić tutaj na naturalne metody.

    Bardzo proszę o pomoc, informacje oraz prady – które są skutecznymi i potrafią usunąć kamień z woreczka żółciowego.
    Być może ktoś z czytelników miał takie doświadczenia?
    Będę bardzo wdzięczna.

    Przesyłąm pozdrowienia,Pepsi.

    1. avatar Jarmush 18 grudnia 2019 o 14:46

      zajrzyj pod artykuły i przeczytaj komenty szukałka: woreczek żółciowy, pęcherzyk żółciowy, ściskam <3

  2. avatar HM 18 grudnia 2019 o 22:57

    O rany. Czyli jak 12kg dziecku posypuje kaszke cynamonem cejlonskim na oko, dea razy dziennie, to moge posypywac za duzo… To tak jednorazowo szkodzi od razu, czy jednak przez dluzszy czas?

    1. avatar Jarmush 19 grudnia 2019 o 06:00

      skoro dorosły może zjeść pół łyżki stołowej ceylońskiego, to 12 kilo dziecka może zjadać 2 małe szczypty, więc robisz dobrze <3

  3. avatar Anna 19 grudnia 2019 o 20:41

    Uwielbiam cynamon, mam slabosc do aromatycznej kawy z cynamonem.

  4. avatar Niki 25 grudnia 2019 o 18:41

    Ojj zakradł się cassia jak chytry lis do kurnika do przepisu na wodę cynamonową, może celowo ;3 bo to autorski przepis, więc kuszący w zalewie kulinarnych coverów

    1. avatar Jarmush 26 grudnia 2019 o 07:25

      😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum