Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Zimą kochamy, ach kochamy słodkości. Do zmarzniętych ciał słodycze uśmiechają się jakby bardziej, a do tego widmo nadchodzących świąt sprawia, że z witryn cukierni, stron internetowych i wysp w centrach handlowych uśmiechają się serniki, pierniki i inne piekarniki. I człowiek niby wzgardza i nie czuje tego blusa, ale jednak na zapach cynamonu i wanilii serduszko jakby zabije czasem trochę mocniej. Na szczęście, jak mówi stare porzekadło, jak ma się blender można zwojować cały świat. W tym świat wyrobów cukierniczych. I jak człowiekowi marzy się taka na przykład bułeczka cynamonowa, to nie ma nic łatwiejszego niż ją zmiksować w wersji na zdrowie. Doskonale sprawdza się jako śniadaniowe smoothie, w końcu każdy lubi zaczynać dzień od deseru. Do tego świetnie działa na układ pokarmowy!
– szklanki wody lub mleka migdałowego, – miarki waniliowego izolatu serwatki CFM, na przykład świetnego Shape shake TiB®, – ½ łyżeczki cynamonu cejlońskiego, na przykład tego, – ½ łyżeczki ekstraktu z wanilii lub startej laski wanilii, – 2 czubatych łyżeczek lucumy, jak peruwiańska Lucuma This is BIO®, – łyżeczki babki płesznik, na przykład Psyllium husk This is BIO®, – opcjonalnie szklanki lodu. Zmiksuj całość. Możesz zmiksować napój z lodem albo, w duchu iście zimowym, delikatnie go podgrzać (do ok. 40 stopni).
Wyjątkowy w swojej formule, izolat serwatki pozyskiwany specjalną metodą CFM, pozbawiony jest szkodliwej laktozy i kazeiny, dzięki czemu nie zakwasza organizmu. Zachowuje on jednak wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne i glutaminę. Glutamina z kolei jest agentem specjalnym działającym dla jelit. Naukowcy przekonują, że glutamina odgrywa istotną rolę w procesie trawienia (1) i chroni przed awariami śluzówki w jelicie. (2)
Cynamon rozgrzewa, koi i pomaga się zrelaksować. Poza tym, że będzie sprawcą cudownego aromatu waniliowej michy, pomoże uregulować poziom cukru we krwi, zadziała przeciwzapalnie i wesprze metabolizm. (3)
Peruwiańska lucuma ma niski indeks glikemiczny, zawiera β-karoten, żelazo, cynk, witaminę B3, wapń i białko oraz przeciwutleniacze takie jak katechiny i epikatechiny. Lucuma stanowi świetne źródło błonnika. Nawet wysuszona zachowuje swoje właściwości i pomaga wspierać układ pokarmowy i zdrowie jelit. Rozpuszczalny błonnik zawarty w owocach w kontakcie z wodą wchłania płyn, pęcznieje i przybiera postać żelu. Ów żel nie ulega trawieniu w jelicie cienkim i jest fermentowany przez bakterie w jelicie grubym. Może dzięki temu przedłużyć uczucie sytości po posiłku, a jednocześnie wspomóc układ pokarmowy. Do tego owoc ten oferuje delikatnie słodki smak bez ogromnego wyrzutu cukru do krwiobiegu. Możesz cieszyć się słodkim smakiem bez zmian w poziomie energii i poziomie cukru we krwi. Lucuma jest doskonałym źródłem potasu, który wspiera regenerację i odbudowę mięśni. Dzięki temu to doskonały dodatek do posiłku dla osób aktywnych fizycznie i źródło energii zarówno przed jak i po treningu. Warto wspomnieć o tym, że owoce lucumy są bogate w przeciwutleniacze, które redukują szkodliwe działanie wolnych rodników i poprawiają pracę całego organizmu, a jednocześnie spowalniają starzenie się komórek ciała, w tym skóry. (4)
Wszyscy wiemy, że błonnik jest istotny, a mimo to większość osób nie dostarcza go sobie wystarczająco dużo. Tymczasem ten element diety może być supergwiazdą odżywiania i powinno się traktować go całkiem na serio. Świetne źródło błonnika, pomaga ciału ogarnąć rozregulowane estrogeny i testosteron. Łyżka stołowa dodana do smoothie to także kwasy tłuszczowe omega-3. (5) Pora na idealne śniadaniowe smoothie! Poznaj też przepis na wypasioną waniliową michę.
uściski:)
(1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3006244/ (2) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2432018/ (3) healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon (4) healthline.com/nutrition/lucuma-benefits (5) medicalnewstoday.com/articles/318707.php
Powiązane artykuły
Komentarze