Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Ciało jest domem gracza, ale także dziesiątków zamieszkujących je mikroorganizmów. Już tylko samą masę bakterii, wirusów i grzybów szacuje się na około 2 kilogramy!
Ludzie i mikrobiom tworzą symbiotyczną relację, w której ciało polega na florze bakteryjnej w kwestii wielu istotnych biologicznych procesów. Kiedy jednak bakterii jest za dużo, mogą zacząć się problemy.
Skład flory bakteryjnej, zależnie od miejsca, które zamieszkuje w układzie trawiennym, będzie się różnił. Mikrobiota człowieka składa się łącznie z ponad 1500 gatunków bakterii, których ilość przewyższa ilość komórek w stosunku 9 do 1.
Różnice w składzie mikroflory bakteryjnej są dodatkowo zależne od wieku, diety, środowiska, chorób i stylu życia. Układ pokarmowy to ścieżka, przez którą pokarm przemieszcza się przez ciało, zaczynając od naszych ust, kończąc na odbycie. Trawienie zaczyna się już w momencie kiedy kęs jedzenia trafia do ust. Język, zęby, ogólnie usta rozdrabniają pokarm na mniejsze molekuły, które zostaną łatwiej strawione. Rozumiesz więc rolę niespiesznego żucia.
Kiedy pokarm opuszcza usta, upraszczając cały mechanizm, trafia do przełyku, a stamtąd do żołądka. Następnie masa pokarmowa przechodzi przez jelito cienkie do jelita grubego i odbytnicy, aż w końcu zostaje wydalona z naszego ciała.
Podczas procesu trawienia, jelito cienkie odgrywa kluczową rolę w wykonywaniu aż 90% trawienia i wchłaniania pokarmu i jego składników odżywczych. Podczas gdy pozostałe 10% jest wykonywane przez żołądek i jelito grube. Różne rodzaje enzymów działają razem w jelicie cienkim aby rozbić węglowodany, białka, tłuszcze i inne składniki na cząsteczki, które mogą być łatwo wchłaniane przez komórki jelitowe.
Aby spojrzeć z odpowiedniej perspektywy na ogromną ilość pracy wykonywanej przez tę część przewodu pokarmowego, należy zwizualizować sobie, że każdego dnia przetwarza do 10 litrów żywności, płynów i wydzielin, z których 90% zostanie wchłonięte przez jelito cienkie.
Dzięki temu tylko około litra płynu przedostanie się do jelita grubego każdego dnia. To tak jakby zawartość 7 dużych butelek wody upchnąć w jednej!
Flora bakteryjna przewodu pokarmowego, o ile jest obecna w pożądanych ilościach, pełni szereg krytycznych funkcji. Między innymi wspomaga proces trawienia poprzez wchłanianie różnych witamin, takich jak kwas foliowy i witamina K, a także chroni jelito cienkie przed inwazją szkodliwych, chorobotwórczych bakterii. Mikroflora jelitowa pomaga również w fermentacji spożywanych substancji, które są trudniejsze do strawienia dla naszego organizmu, takich jak błonnik pokarmowy.
Ten w zasadzie stanowi pokarm dla dobrych bakterii, dlatego jest przez nie szczególnie pożądany.
W przypadku upośledzenia funkcjonowania jelita cienkiego lub jakiejkolwiek innej części przewodu pokarmowego, może wystąpić przerost bakterii. Ten z kolei potrafi spowodować wiele skutków ubocznych. Jakich? Weźmy zahamowanie normalnych procesów trawienia, a także uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego. I w ten sposób zbliżamy się do celu naszej wędrówki, czyli SIBO.
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO, jest stanem, w którym występuje nadmierna kolonizacja określonych bakterii, zazwyczaj tych, które normalnie występują w jelicie grubym. To z kolei ostatecznie powoduje niekomfortowe objawy trawienne u osób dotkniętych przypadłością.
To właśnie SIBO może być i zwykle jest przyczyną zespołu jelita wrażliwego IBS, a nie odwrotnie.
Ponieważ jelito cienkie, sama nazwa już dużo mówi, jelito czcze, nie jest stworzone do współpracy z bakteriami z jelita grubego, ani ogólnie do przerostu jakichkolwiek bakterii. Bakterie te zakłócają normalne procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
SIBO często wiąże się z innymi rodzajami chorób, które wpływają na jelito cienkie, takimi jak:
W normalnych warunkach jelito cienkie ma oczywiście szereg środków ochronnych, które stosuje, aby zapobiec przerostowi bakterii.
w tym:
Symptomy SIBO w zasadzie przypominają objawy innych problemów trawiennych, włączając zespół jelita drażliwego.
Najczęściej pojawiają się:
Zanim skonsultujesz się ze specjalistą w celu potwierdzenia u siebie SIBO odpowiedz sobie na kilka prostych pytań, które ułatwią diagnozę:
Czy masz objawy stanów zapalnych w organizmie? Temperatura ciała, wysoka homocysteina, CRP, OB, insulina na czczo, poziom kwasu moczowego?
Przyjmujesz nowe leki, bądź leki, które przy dłuższym stosowaniu mogą osłabić układ pokarmowy?
Czy na przykład stosujesz kuracje antybiotykowe, albo przez dłuższy czas pozbawiasz się kwasu w żołądku za pomocą inhibitorów pompy protonowej IPP?
Czy zdiagnozowałaś problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na układ pokarmowy? Takie jak Hashimoto, każda inna choroba autoimmunologiczna, niedożywienie, brak kwasu żołądkowego, a co za tym idzie złe trawienie białek, i wiadomo, stres.
Czy zdarzyło Ci się ostatnio zatrucie lub problemy układu pokarmowego? Znajdujesz niestrawiony pokarm w kale.
Masz wzdęcia po posiłku, bóle brzucha.
Szczególnie istotne będzie kompleksowe, codzienne oczyszczanie ciała, które wesprze przemianę materii, zmniejszy stany zapalne, odżywi, nawodni, zapewni prebiotyki niezbędne dla dobrych bakterii, pomoże bezszokowo oczyszczać wątrobę, głodzić pasożyty, a przy okazji dotleni ciało.
W tym celu wskazana będzie codzienna moc 4 szklanek!
Mając SIBO potrzebujesz więcej czasu na regenerację ciała. Zmniejszyć nieprzyjemne objawy pomoże Ci post przerywany z co najmniej 16-godzinnym oknem kiedy nie jesz kalorii i pijesz wyłącznie wodę, herbaty i zioła. Przez pozostałych 8 godzin jedz dwa główne, pełnowartościowe, niskoprzetworzone posiłki i unikaj podjadania.
Przeczytaj też pomocnego posta o naturalnych i nie tylko metodach leczenia SIBO
Dodaj sok z cytryny do wody i pij ją na pół godziny przed posiłkami aby wspomóc produkcję kwasu żołądkowego. Pomoże Ci to zapobiec przedostawaniu się większej ilości bakterii do jelita cienkiego i wspomoże trawienie. Zamiast cytryny możesz wykorzystać w tym celu także ocet jabłkowy.
Większość specjalistów proponując leczenie SIBO sugeruje strategię „przegłodzenia i eliminacji”. Sugerowana dieta jest uboga w pokarmy, którymi żywią się bakterie (węglowodany ulegające fermentacji).
Zwykle wiąże się to z dietą typu FODMAP, pozbawioną składników pokarmowych, które zwiększają fermentację jelitową.
Oznacza to niestety wyeliminowanie sfermentowanej, probiotycznej żywności i bogatych w inulinę prebiotycznych pokarmów, które są najlepszymi przyjaciółmi zdrowych jelit.
Lecz
Jednak jest też inna szkoła, która zupełnie na odwrót proponuje stosowanie suplementów probiotycznych i prebiotycznych jako sposobu na wyrównanie ogólnej nierównowagi bakteryjnej. Istnieje kilka badań, które dowodzą, że stosowanie probiotyków w chorobach układu pokarmowego nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, szczególne szczepy mogą być bardzo pomocne w przypadku wielu dolegliwości, w tym SIBO. Prebiotyk
Włącz do diety, na przykład do 4 szklanki, prebiotyczny błonnik w postaci babki płesznik. Pomaga regulować wypróżnienia, też zapobiega rozwolnieniom, oczyszcza jelita i wspiera trawienie, a przy okazji dokarmia dobre bakterie. Badania potwierdziły, że psyllium husk jest pomocne w leczeniu zespołu jelita wrażliwego IBS.
Nawet ci, którzy nie lubią smaku spiruliny, doceniają pod każdym względem jakość organicznej Spruliny This is BIO
Sporo badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazało, że jest skutecznym środkiem antybakteryjnym.
Szczególną zaletą spiruliny jest fakt, że wpływa pozytywnie na wzrost prawidłowej mikroflory jelitowej. Ten zielony pokarm wiąże się też z cząstkami metali ciężkich i innymi zanieczyszczeniami w organizmie, co pozwala na ich skuteczne wydalanie. Do jej zalety należy dodać też wsparcie trawienia i silne odżywianie.
Aby uniknąć pogłębienia problemów trawiennych zacznij od 1/2 tabletki dziennie przez tydzień i zwiększaj porcję o kolejną tabletkę tygodniowo do 10 tabletek dziennie, gdy jesteś osobą dorosłą.
Dzieci zaczynają od 1/4 tabletki i w zależności od wieku, docelowo roczne dzieci mogą zjadać 1 gram spiruliny This is BIO, a starsze do 3 gramów dziennie. O dziwo lubią chrupać zielone algi.
Jeśli stosujesz codzienne 4 szklanki, nie musisz dodatkowo brać spiruliny, ale możesz. Spirulina to pokarm.
owocek
Źródła: sibosurvivor.com/what-is-sibo/ feedmephoebe.com/the-best-natural-sibo-treatments/
Powiązane artykuły
Komentarze
Polecamy bardzo dobrą Witaminę D3+K2 TiB
Do ssania!
O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)
Witam. Pepsi proszę powiedz co myślisz o Antykontaminie i hydrokolonoterapii bez ciśnieniowej przy stwierdzonym SIBO z zaparciami? Robiłam oddechowy test wodorowo metanowy. Czy uważasz że SIBO może powodować wypadanie włosów/łysienie i bóle mięśni i stawów? Czy szukać w kierunku boreliozy dodatkowo? Mam stwierdzoną lekką niedoczynność tarczycy i ewidentnie problemy z przerobieniem ft4 w ft3. Od roku przyjmuję Letrox a włosów mam mniej o połowę. Z góry dziękuję.
Witam Pepsi. Co sądzisz o Antykontaminie i hydrokolonoterapii bezciśnieniowej w stwierdzonym SIBO z zaparciami w oddechowym teście wodorowo metanowy? Rozumiem że Rifaksymina odpada. Mam zatwardzenia, niedoczynność tarczycy, bóle stawów i mięśni i za nic nie mogę powstrzymać wypadania włosów. Z góry dziękuję.
Co leczyć pierwsze? Sibo czy candida?
jednocześnie, te probiotyki już od jutra https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html
Nie mam jeszcze potwierdzenia, jakie badanie najlepiej wykonać wodorowy czy metanowo- wodorowy?
Chciałabym zastosować antybiotyk xifaxan, dodatkowo suplementy i podane wyżej wytyczne A probiotyki po antybiotyku. Bedzie dobrze ?
można już w trakcie tylko po przeciwnej stronie dnia
ok, dziekuję 🙂
Podałas mi takie suplementy : moim zdaniem powinnaś wejść na kurację 4 szklanek, kuracja glutaminą, kolagen TiB z MSM TiB do 4 szklanki i D3+K2 TiB, Omega 3 TiB oraz ten probiotyk nie wcześniej niż z pierwszym kęsem śniadania.https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyk&results=3
Tak to powinno przebiegać, jeszcze oprócz probiotyku.
Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,
do 4 szklanki dodatkowo łyżeczkę kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html?search_query=kolagen&results=27 i ok 2 gramy MSM TiB (mniej niż połowa płaskiej łyżeczki od herbaty) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1686-msm-siarka-organiczna-110g-tib–5905344040260.html?search_query=MSM&results=9
Opcjonalnie do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html, oraz 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib–5905344040130.html
oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
czy mogę to wszystko brać z antybiotykiem xifaksan ? coś jeszcze dodać albo jak na razie nie brać na sibo i candida ?
Witamin nie przy antybiotyku, dopiero potem, czyli Greens & Fruits tIb nie ,natomiast pokarmy, nawet superfoodsy można jeść, przecież będziesz się posilała na czas kuracji, a ile trwa kuracja antybiotykiem?
Czyli odstawić Greens & Fruits TiB, D3+K2 TiB ?
tak, ale super foodsy, kuracja 4 szklanek tak, no i probiotyk też zostaw
Na razie jeszcze nie mam przeprowadzonego badania, to tylko moje podejrzenia. Ogólnie trwa od 2-3 tygodni
A czy same wzdęcia, po każdym posiłku ale bez biegunki czy zaparc moga ćwiadczyc o sibo ?
mogą o IBS
Czy przy IBS też Boulardi czy coś innego?
dedykowane wręcz https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/12266/masz-ibs-zrob-te-4-kroki-i-pozbadz-sie-zespolu-jelita-wrazliwego.html
Pepsi jaki szczep baterii polecasz brać przy SIBO? Szukam dla znajomego dobrego probiotyku. Miałabyś coś do polecenia?
oczywiście dedykowany dla SIBO i IBS https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html
Droga Pepsi, kiedyś piłam 4 szklanki, czułam się wspaniale. Nie pamietam już powodu, ale zrobiłam przerwę. Potem przyszła pandemia, odstawiłam antykoncepcję, zaczęłam intensywnie ćwiczyć. Psychicznie czułam się super, ale brzuch zaczął puchnąć. Po licznych nadaniach wyszło sibo (reszta wynikow ok). Trafiłam do polecanej pani dr. Rozpoczęłam leczenie – xifaxan, metronidazol (długo zwlekałam, żeby to wziąć). Pod koniec kuracji przybłąkał się COVID, pokonany bez większych problemów. Przyszedł czas na kolejny etap leczenia-dieta low fodmap. Pierwsze dni super, ale po jakiś pięciu jestem załamana. Brzuch jeszcze większy niż był. Poza tym nawet poranna szklanka wody powoduje puchnięcie. Do tego rozpieranie, którego wcześniej nie było. Jestem wściekła! Teraz jestem w kropce, kontynuować leczenie, czy może (ku czemu bardziej się skłaniam) wrócić do 4 szklanek i włączyć inne supelementy, do tego po prostu zdrowa dieta. Dodam, ze jedyne, co mogę zarzucić swojej diecie, to mięso, poza tym od dawna jest bardzo „czysta”. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę i sugestię ?
Tu masz pomocne porady, tak myślę:
ten probiotyk jest dedykowany https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html – w poniedziałek idzie do nas dostawa
o SIBO – https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/12458/sibo-czyli-wszystko-co-by-wiedziec-o-zespole-rozrostu-bakteryjnego-jelita-cienkiego.html
o IBS – https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/12266/masz-ibs-zrob-te-4-kroki-i-pozbadz-sie-zespolu-jelita-wrazliwego.htmlhttps://www.pepsieliot.com/4-szklanki/12266/masz-ibs-zrob-te-4-kroki-i-pozbadz-sie-zespolu-jelita-wrazliwego.html
Powiem szczerze, że czasem się zastanawiam czy niektórzy ludzie wiedzą o czym do mnie mówią. 5 lat temu: nietolerancja histaminy. Szukałam, wręcz studiowałam skąd to. Doszłam do wniosku, że już jako nastolatka miałam z nią problem. Mówili: zrób badanie dao. Zrobiłam, wyszło 16 a według diagnostyk powyżej 10 jest ok. Niby ok, a problem był nadal: Refluks i zapalenie błony śluzowej żołądka, wzdęcia, gazy, biegunki, nudności, bóle brzucha jakby mi ktoś jelita nożem ciął (zwłaszcza w nocy), czerwone plamy na twarzy, szyi i dekolcie, zawroty głowy, ostatnio miewam mgłę mózgową, totalny brak siły, ciągle śpię. W tej chwili rzadko nie mam żadnych objawów. Poszłam do alergologa, bo już po prostu psychicznie mnie wytrzymuję. Z objawów wynika, że to SIBO. Chciała mi dać xifaksan. Szczerze? Odkąd wiem o nietolerancji histaminy nie biorę antybiotyków. Odmówiłam, bo sorry jak ma mi jelita wyleczyć coś, co je zazwyczaj rozwala? Nie dość, że dieta antyhistaminowa, to teraz jeszcze lekkostrawna. Staram się nie jeść glutenu, laktozy nie toleruję, więc mleko odstawiłam, ale nic mi nie jest po serkach. Nie pozwalają mi jeść brokułów, które wręcz uwielbiam. Kiedyś musiałam odstawić moją pyszną ulubioną czekoladę mleczną i żółty ser. Teraz powoli moja dieta robi się tak uboga, że z samego patrzenia na to co mogę jeść – rzygać mi się chce. Ostatnio sporo schudłam, nie wiem jak.
To bierzesz? https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html
Byłam pół roku na diecie low fod map, wspierałam się suplementacja, probiotykoterapia, osteopatia. Też długo byłam przeciwna xifaxanowi. Niestety jako jedyny pomógł mi zwalczyć sibo, więc w zależności jak bardzo jest zaawansowany rozrost bakteryjny, czasami trzeba podjąć drastyczne kroki żeby w przyszłości było lepiej.
Pepsi kochana. 10 lat temu miałam pierwszą gastroskopię – wyszło Helicobacter pylori, wrzody, krwawienia do żołądka. Eradykacja się nie powiodła. Potem, po kilku latach powtórka – gastro i antybiotyki. I guzik, a ja mało nie zeszłam :-(. Od 30 lat jestem na diecie wegetariańskiej, zero tłuszczu, glutenu. Chuda jak patyk. Wątroba – źle wygląda i na każdym USG zaufany lekarz powtarza – przebadać solidnie, bo wygląda źle. Od dłuższego czasu miewam codzienne mdłości (okresowo) i koszmarne migreny. Żadnych przeciwbólowych nie biorę, bo zaraz torsje. I do tego wzdęcia – cokolwiek zjem – brzuch jak balon. Przy mojej szczupłej sylwetce wyglądam jak w 9 miesiącu ciąży, a tu wiek 50 i już nie ten… 😉 .Co robić?????? Problemy żołądkowo – jelitowo – wątrobowe się tylko nasilają z upływem kolejnych lat!! Kocham kiszonki, ale nie pomagają – może powinnam zakupić . Może zakupić SACCHAROMYCES BOULARDII i brać?? Poradź kochana (4 szklanki, rzecz jasna znam 🙂 )
Cześć Pepsi czy kiszonki i ocet jabłkowy można spożywać przy sibo? Zawierają kwas mlekowy a niby przy sibo jest go w nadmiarze ?
A i czy siemię lniane , sam ten żel można spożywać ?przy sibo?
mam stwierdzone sibo ale nie wiem czy tez nie mam candidy czy sibo moze wywołać świąd odbytu odrazu po zjedzeniu węglowodanów??
Czy spiruline można stosować przy zapaleniu tarczycy
Jest słodkowodna, więc nie ma dużo jodu. Ziemniak ma 3 mg na 100 g, biały ryż 2,2 mg, Spirulina This is BIO ma jedynie 2,27 ug jodu. Zresztą te dokładnie podane ilości pierwiastków i cały skład wyróżnia nas w przeciwieństwie do innych produktów na rynku https://thisisbio.pl/spirulina/20-spirulina-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040055.html
Zauważyłam że po wypiciu szklanki z kurkuma na czczo czuje lekki dyskomfort w jelitach i żołądku
Mogę pić po posiłku?
lepiej po prostu używaj sobie jej jako przyprawy do jedzenia.
Ostatnio ktoś mi powiedział że L glutamina też pomaga chciałabym spróbować ,warto ?
Tu masz protokół testowania glutaminy: https://www.pepsieliot.com/diety/4706/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie.html
Jak długo stosować l.glutamine
Po 14 dniach należy zrobić przerwę czy stosować nadal w tej największej dawce czyli 20 gram
opakowanie i przerwa
Przy dawce 2,5 jest ok.
Gdy zwiększam, do 5 bardzo nasilają się wzdęcia i gazy jest ich 2 razy więcej
Stosować nadal 2,5 czy odstawić ?
Stosuj dawkę, która ci pomaga.
Można zażywać l,glutaminę i szklanke z kurkuma czy lepiej zakończyć glutaminę i dopiero wtedy ?
Po zakończeniu l.glutaminy mozna zacząć stosować spiruline i babkę plesznik czy zaleca się odczekać ? Nie chciałabym namieszać i pogorszyć swoje objawy (nadmiar gazów)
skończ glutaminę
Witam ponownie
Zauważyłam że po glutaminę ma wzdęcia i gazy niewielkie ale jednak być może ma to związek z sukraloza w składzie której ktoś nie zauważył zamawiając ja dla mnie
Odstawić przejść na inny produkt ? Jeśli tak to jaki ? Proszę o radę
to raczej wynik tego aminokwasu.
Czyli przerwać czy nadal kontynuować pozostając przy dawce 2, 5 po której nie było tego problemu
Problem pojawił się przy 5 , obawiam się że przy większej zwiększy się objaw
nie zwiększaj dawki i zobacz, czy wzdęcia zniknęły
https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html
Ja zawsze używam tej ze sklepu Pepsi. I mi pozwoliła uszczelnić jelita. Nie sikam na czerwono po buraczkach. Ale to tylko zabawny szczegół. Przede wszystkim robiąc kalibrację witaminą C czuję, że jelita są mocniejsze. Nie bolą. No i zdrowie systematycznie ulega poprawie. Zatem, to czego nie widzę i nie czuję, a było nie tak z jelitami, też uległo poprawie.
No i w składzie nie ma żadnych zbędnych dodatków. Jedynie jest ostrzeżenie o możliwych alergenach. Ale to zapewne taki standard. W sensie, że na zakładzie przerabiają lub pakują różny asortyment. I takim zapisem zabezpieczają się gdyby przypadkiem coś się dostało. W każdym bądź razie zamawiałem już 2 albo i 3 razy. I zawsze to był bardzo drobny, biały proszek z wygodną łyżeczką i trochę za dużym opakowaniem. Ale zawsze je do czegoś udaje mi się jeszcze wykorzystywać 😉
Droga Pepsi, z góry bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Chciałabym zapytać o Sibo siarkowe, czy uważasz, że dieta bazującą na owocach niskocukrowych typu ananas, kiwi, borowki oraz ziemniakach to dobry pomysł? I czy konieczne jest zrezygnowanie z jednej kawy?
tu masz więcej podpowiedzi i zrozumienia o SIBO, nie przejmuj się, że to niby tylko dla Hashimoto: https://www.pepsieliot.com/czy-hashimoto-moze-byc-objawem-sibo/
Witaj Pepsi ja mam nieco inny problem otóż zdiagnozowano u mnie zapalenie żołądka i mikroskopowe zapalenie jelit z postacią zaparciową. Ciągle towarzyszą mi kolkowe bóle brzucha i straszne wzdęcia całego brzucha a jem naprawdę bardzo malutko. Czy możesz coś na to poradzić żeby zagoić jelita a zarazem dobrze się czuć po jedzeniu?
przede wszystkim przyczyna, co jadłaś, teraz co jesz? tak mniej więcej rodzaj diety
mało, ale co?
Wcześniej jadłam że tak powiem wszystko czyli gluten – bułki pszenne, dużo słodkości, kawa, nabiał, ziemniaki, kaszę. Mało warzyw. Teraz czyli od ponad dwóch miesięcy nie jem już mleka ani glutenu. Jem dużo warzyw w postaci surówek i gotowanej do tego soki warzywno owocowe głównie zielone, białko roślinne, kasze, mleko też roślinne, siemię lniane, olive z olivek ale nie ma różnicy… Początkowo jak się przestawiałam na zdrowsze jedzenie to po warzywach w tym brzuchu aż jakby piekło a teraz non stop jest tak jak było wzdęty, obolały brzuch, kolkowe bóle i zatrzymanie tych gazów jakby mnie miało rozsadzić od środka i nieraz taki tępy ból okrężnicy.
za dużo błonnika dla Ciebie, poza tym, to tamtą dietą zniszczyłaś sobie trawienie i pewnie stresem
Jak wypada u Ciebie domowy test sodą na zakwaszenie żołądka?
Niedokwasote mam. To co mam teraz wogóle jeść i jak zacząć co kolwiek leczyć żeby było lepiej żeby wogóle zacząć trawić i odbudować to trawienie?