Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Zdarzyło Ci się kiedyś, że mimo że nie jadasz słodyczy albo jesteś na diecie, nie byłaś w stanie odmówić sobie kostki czekolady (lub całego bloku)? Może się wydawać, że tego typu wybory żywieniowe są dość impulsywne i popełnione spontanicznie. Kiedy jednak przyjrzeć by się bliżej problemowi, może okazać się, że coś jest na rzeczy! Z czego to wynika? Ze zmęczenia i towarzyszącego mu niedospania. Z czego one wynikają? Najczęściej ze stresu.
W badaniu opublikowanym w magazynie naukowym Personality and Social Psychology Bulletin, naukowcy poprosili 211 studentów o wypełnianie elektronicznej ankiety codziennie przez 30 dni. Ankieta zawierała pytania o długość snu, spożycie alkoholu i innych używek, aktywność w ciągu dnia i nietypowe wydarzenia (na przykład czy się z kimś pokłócili) oraz o to jak stresujący był ich dzień. Naukowcy szczegółowo prześledzili także jak duże problemy z samokontrolą na co dzień mieli badani. Odkryto, że po nocy kiedy spano krócej niż zwykle, uczestnicy odnotowywali większe problemy z samokontrolą niż w pozostałe dni. Skrócenie długości snu sprawia, że dzień jest bardziej stresujący niż zwykle, a niewyspane osoby bardziej podatne na impulsy. Już sama świadomość połączenia pomiędzy snem, stresem i samokontrolą może być korzystna i przyczyniać się do większej świadomości oraz pomagać unikać potencjalnie niezdrowych sytuacji!
Jest jedna, szczególna witamina, której niedobór wpływa zarówno na sen, poziom stresu, jak i na kontrolę łaknienia! Jest nią D3 (koniecznie zażywana razem z K2).
Jakiś już czas temu postawiono hipotezę, że witamina D może grać ogromną rolę we wpływie na komfort i jakoś snu. Dotychczas jednak ilość dowodów naukowych w tej kwestii kulała i trzeba było powołać się na opinię tych, którzy przetestowali sprawę organoleptycznie. Ostatnio jedno z badań dotyczących witaminy D wykazało powiązanie pomiędzy zaburzeniami snu a poziomem tej witaminy. Inne natomiast dowiodły, że niski poziom witaminy D wpływa znacząco na obturacyjny bezdech senny.
Witamina D3 razem z wapniem zmniejsza produkcję hormonu stresu, czyli kortyzolu. Dodatkowo udowodniono, że niedobór D3 wzmaga stres, a także może wiązać się z wystąpieniem depresji i obniżeniem nastroju.
Każda komórka Twojego ciała potrzebuje witaminy D, w tym komórka tłuszczowa. Specjalne receptory w Twoim organizmie sygnalizują, czy zgromadzony tłuszcz należy magazynować czy się go pozbyć. Jest im do tego niezbędna witamina D! Witamina D3 odgrywa również niesamowicie ważną rolę w kontrolowaniu poziomu łaknienia, czyli tego kiedy jesz i ile jesz. Wynika to z tego, że prawidłowy poziom witaminy D wpływa na wydzielanie przez organizm leptyny, czyli hormonu, przesyłającego do mózgu informację o tym, że jest się najedzonym. Działa to także w drugą stronę. Im niższy jest poziom witaminy D w organizmie, tym mniej leptyny. Mniej leptyny oznacza natomiast większy apetyt. Dodatkowo witamina K2, działająca synergicznie z D3, pomaga w tworzeniu osteokalcyny, białka niezbędnego do mineralizacji kości. Z kolei osteokalcyna pobudza apiponektynę (hormon stymulujący metabolizm kości), która pomaga utrzymać wagę i zapobiec jej nagłym skokom i spadkom.
uściski:)
Źródła: journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0146167218798823
Powiązane artykuły
Komentarze
witaj Pepsi wiem że to nie na temat ale przychodzę tu bo nie wiem gdzie mam iść boję sie…. W mediach coraz więcej info o zachorowaniach na Odrę. straszą. i ja się przestraszyłem. moja córka 2 latka ma nie podałam jej jeszcze MMR…. boję sie i choroby i szczepionki. i to ma skutki uboczne i to. co robić co myśleć? pewnie wiele polskich matek teraz tak jak ja siedzi martwi się rozmyśla i się boi. co mamy zrobić co myśleć. coraz więcej artykułów i wypowiedzi w mediach przemawiajacych za szczepieniem A w sumie tak mało przeciw szczepieniu. posmutnialam i znowu stres 🙁 przepraszam…
Jestem z rocznika, w którym się nawet nie śniło o takiej szczepionce i w wieku 10 lat chorowałam na odrę. W wieku dziecięcym przechodzi tak jak ospa wietrzna. Należy wygrzewać się w łóżku, bo gorączka może być wysoka i osłabiać organizm. Leżałam dzień i noc w ZACIEMNIONYM POKOJU, gdyż takie było zalecenie lekarza. Lekarz zalecił również, aby mi podawano 2 x dziennie kieliszek wina – miód pitny i to miało przyspieszyć wysypkę, a po wysypce następował proces szybkiego zdrowienia. Odra jest bardzo groźna dla osób dorosłych i u nich faktycznie ma ciężki przebieg z powikłaniami.
może być groźna dla dorosłych, a nie zawsze jest, podobnie jak świnka
I o to im właśnie chodzi. O Wasz stres i Wasze zamartwianie. Doinformuj sie ze źródeł innych niż media mainstreamowe. Wszystko jest teraz dostępne. Wystarczy tylko chcieć i poświęcić czas. A decyzje podejmij bazując na nowo zdobytej wiedzy i swojej intuicji! Nie pomijaj jej. Powodzenia.
Jak zażywać d3 z k2? Czy wysypywać proszek z kapsułki na łyżeczkę, czy jednak połykać całą kapsułkę?
masz jeszcze TiB?
Zastanawiam się, gdzie się wchłania d3 z k2 – czy w żołądku, czy w jelicie.
raczej jelita https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29025082
Cis mi się nie zgadza w tym artykule
Codziennie biorę D3 10000 i K2 a od września nie mogę opanowac ochoty na slodycze?
zmień się
Biorę 10000 z K2, śpię dobrze od kiedy biorę Ashwagandhe ale ochotę na słodkie mam bardzo często, niezależnie jaki sposób odżywiania?
Mała podpowiedź – porfiria. Okazuje sie, że sporo osób może na to chorować. Porfiria wymusza zjadanie sporej ilości węgli, by utrzymać wysoki poziom energetyczny. Białko niewskazane. Podejrzewa się, że może mieć to związek ze złą metylacją.
Dobrze działa korzeń kudzu! Zjedzenie łyżeczki oleju z ostropestu. Na słodycze ograniczenie białek – zbyt duża ilość wpływa na szaloną chęć sięgnięcia po słodkie. Olej z dzikiego oregano – uwaga, obniża żelazo!