Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Mózg to organ, którego sprawność definiuje jakość Twojego całościowego funkcjonowania. Potrzebuje całego mnóstwa substancji odżywczych i przeciwutleniaczy. Dotychczas objawy problemów z jego funkcjonowaniem, takich jak zamglenie umysłu, leczono symptomatycznie. Warto jednak spojrzeć na ten organ całościowo i odżywiać go odżywiając całe ciało.
Ćwiczenia doskonale oddziałują na układ nerwowy. Pobudzają one wytwarzanie serotoniny oraz dopaminy, dzięki czemu nastrój ćwiczących znacząco się podnosi. Przy okazji ćwiczenia pomagają się dotlenić oraz działają oczyszczająco. Rusz się więc! (1)
Znajdź sposób na zarządzanie stresem. Idź na spacer, znajdź 5 minut na medytację, koloruj, zacznij prowadzić dziennik albo połóż się w wannie. Chroniczny stres może negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną Twojego ciała i osłabić układ nerwowy. (2)
Badanie z roku 2014, opublikowane w Journal of Nutrition potwierdziło, że odpowiedni poziom selenu może zapobiec i cofnąć symptomy depresji i obniżonego nastroju. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Otago w Nowej Zelandii. (3) Jak podaje zespół badawczy, eksperyment naukowy przeprowadzona na grupie 978 młodych dorosłych pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Uczestnicy wypełniali codziennie przez dwa tygodnie kwestionariusz zdrowia psychicznego. Poziom selenu uczestników określano na podstawie serii badań krwi. Eksperci ocenili, że badani z ekstremalnie niskim poziomem selenu mieli znacząco zwiększone ryzyko symptomów depresji i pogorszony nastrój. Zespół badawczy odnotował, że adekwatne zwiększenie poziomu selenu może złagodzić ryzyko depresji.
Mózg to organ, który działa wedle rytmu, którego kluczowym elementem są cykle snu. Dobry sen to taki, który dzieli się na cykle spokojnego i aktywnego snu. Sen spokojny ma 3 stopnie, które dzielą się na szczególne sekwencje: N1 (senność), N2 (płytki sen) i N3 (głęboki sen). Jeśli nic nie zakłóci tego procesu, przejdziesz płynnie z jednej fazy snu do kolejnej. W tym czasie Twoje ciało i mózg będą wykonywać różne funkcje zależne od zegara dobowego. trzy fazy spokojnego snu przeplatają się z okresami snu aktywnego, czyli REM. W tym czasie, chociaż ciało jest nieruchome, Twój umysł pracuje jak wyścigówka na torze. Odpowiednia higiena snu jest właściwie niezbędna dla Twojego zdrowia, a jego prawidłowy czas obowiązkowy jeżeli chcesz aby mózg prawidłowo funkcjonował. Zasada jest taka, że na każdą godzinę bycia przebudzonym potrzebujemy od 20 do 30 minut snu. (4)
Jednym z udowodnionych sposobów zachowania zdrowia mózgu jest codzienne spożywanie dużej ilości zieleniny! Dokument opublikowany w roku 2005, w którym śledzono dietę kobiet od 1976 do 2001 roku, dowodzi, że „chociaż owoce nie są bezpośrednio powiązane z poznaniem i problemami poznawczymi, zielone warzywa rzeczywiście mają wpływ na zmniejszenie efektów starzenia się mózgu.” Zupełnie tak samo dowodzi dokument opublikowany w piśmie Neurology w 2016 roku, w którym badano niemal 4000 osób w wieku 65-lat przez okres 6 lat. Jak piszą naukowcy „wysokie spożycie warzyw może być bezpośrednio powiązane ze spowolnieniem starzenia się mózgu”. W obu wspomnianych badaniach pokarmem najmocniej powiązanym z ochroną funkcji poznawczych były zielone liściaste warzywa. (5) (6)
Wiele substancji odżywczych ma udowodnione działanie neuro-regeneracyjne. Szczególne miejsce wśród nich zajmują te bogate w przeciwutleniacze. Przykładem ich skuteczności może być wynik badania z 2010 roku opublikowanego w przeglądzie medycznym Badań nad Odmładzaniem, które sugeruje, że mieszanka jagód (w szczególności acai), zielonej herbaty i karnozyny wspiera regenerację nerwów podczas choroby neurodegeneracyjnej.(7)
Żyj bliżej natury. Stosuj możliwie najbardziej naturalne kosmetyki i środki chemiczne oraz jedz organiczną żywność. W dni smogowe noś maskę przeciwsmogową. Oczyszczaj się algami i dobrą dietą. Oczyszczaj też umysł dobrymi myślami i energią.
uściski:)
Źródła: (1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440589/ (2) verywellmind.com/surprising-ways-that-stress-affects-your-brain-2795040 (3) medicalxpress.com/news/2014-11-strong-link-selenium-depression.html (4) braincheck.com/blog/why-sleep-is-critical-to-brain-health (5) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16194581 (7) rainbow.coop/library/promoting-the-proliferation-of-human-stem-cells/ mindbodygreen.com/articles/ways-to-maintain-brain-health-as-you-age-and-why-it-matter
Powiązane artykuły
Komentarze
Pepsi pytanie
Dlaczego powyższy artykuł jest w pełni dostępny w oryginale na mindbodygreen bez ograniczeń a Twój blog ogranicza dostęp do tłumaczenie poprzez konieczność logowania .? Naprawdę trzeba moniroriwac nasza aktywność na akurat tym blogu ?
pomyłka KOchana, Ema nacisnęła nie ten guziczek, już można wchodzić bez żadnego logowania <3
Poruszonym wyjaśniam: przy przygotowaniu wpisu absolutnym przypadkiem, w sposób niekontrolowany i zupełnie nie celowy, wybrałam opcję publikacji wymagającą logowania aby tekst przeczytać. Przepraszam i dzięki za czujność. 😉
Secundo: to nie jest tłumaczenie tekstu z portalu mindbodygreen.com! Bardzo lubimy tę stronę i chętnie korzystamy z niej jako jednego ze źródeł, ale nie jest to źródło jedyne, co łatwo zweryfikować sprawdzając linki podane na końcu tekstu.
Ściskam <3
Peps Kochana pisałam ostatnio i prawdopodobnie moje nagłe załamanie psychiki to sprawka antybiotyku o nazwie Cipronex (fluorochinolony). Nie przyszło mi to na początku do głowy ale poczytałam i wielu ludzi cierpi na różne skutki uboczne po tym antybiotyku. Czytałaś może gdzieś kiedyś o takich przypadkach ? Czy komuś udało się wrócić do siebie ? Są jakieś sposoby na naprawienie układu nerwowego ?