Matcha swoją popularnością w ostatnich latach zawstydziła chyba samą matchę. Herbata, latte, desery, lody, kosmetyki i inne produkty z jej udziałem pojawiły się wszędzie: od sklepów ze zdrową żywnością po klasowe restauracje. Matcha to wyjątkowa zielona herbata o tradycji sięgającej XII wieku. Co najmniej na dwa tygodnie przed zbiorami osłania się herbaciane krzewy przed słońcem, dzięki czemu ich wzrost jest spowolniony, a liście nabierają bladego odcienia zieleni i produkują chlorofil i aminokwasy, które przyczyniają się do wyjątkowego aromatu i doskonałych właściwości napoju. Matchę cechuje bogactwo antyoksydantów oraz zawartość l-teaniny i kofeiny.
Matcha zawiera katechiny, czyli naturalne, roślinne przeciwutleniacze. Pomagają one ustabilizować i zwalczyć wolne rodniki, które mogą powodować uszkodzenie komórek i przyczynić się do chronicznych chorób. Czym matcha przewyższa inne zielone herbaty? Zawiera ona aż 137 razy więcej katechin niż jakakolwiek zielona herbata.
Wątroba jest niezwykle istotna dla zdrowia, szczególnie ze względu na swoją rolę w filtrowaniu toksyn, metabolizowaniu leków i przetwarzaniu substancji odżywczych. Badania wykazują, że matcha pomaga chronić zdrowie wątroby i znacząco poprawia markery chorobowe.
Badania wykazują, że niektóre z zawartych w matchy substancji pomagają wspomóc działanie mózgu. Szczególnie interesujące jest badanie, w którym jednej grupie badanych podano herbatę lub batonik zawierające po 4 gramy matchy, a drugiej grupie placebo. Po przeprowadzeniu testów mających zmierzyć poprawę funkcjonowania mózgu u grupy, której podano matchę, wykazano poprawę skupienia, polepszony czas reakcji i sprawniejszą pamięć niż u osób, które jej nie przyjmowały. I to po jednorazowym spożyciu matchy! Ma to związek nie tylko z dużą ilością przeciwutleniaczy i substancji odżywczych, ale także z porcją kofeiny jaką dostarczamy sobie filiżanką tej herbaty. W 1 łyżeczce sproszkowanej matchy znajduje się aż 35mg tej substancji! Poza kofeiną zawiera ona też l-teaninę, która gra w tej mieszance pierwsze skrzypce, ponieważ to l-teanina pomaga uniknąć nagłego skoku i późniejszego nagłego spadku energii po spożyciu kofeiny. Dodatkowo wykazano, że l-teanina poprawia aktywność fali alfa w mózgu, co obniża poziom stresu i pomaga się rozluźnić.
Matcha jest po sam korek napakowana prozdrowotnymi substancjami, włączając takie, które podczas badań wykazały działanie prewencyjne i lecznicze przy nowotworach. Matcha jest szczególnie bogata w galusan epigallokatechiny (EGCG), rodzaj katechin wykazujących właściwości przeciwnowotworowe (szczególnie w przypadku nowotworów skóry, płuc i wątroby).
Choroby serca są wiodącą przyczyną zgonów na całym świecie, odpowiadając za jedną trzecią śmierci wśród ludzi powyżej 35 roku życia. Picie zielonej herbaty, w tym matchy, pomaga chronić serce i układ krwionośny, dzięki czemu działa prewencyjnie na choroby serca.
Tak jest! Spójrz tylko na preparaty wspomagające odchudzanie. W większości z nich znajdziesz ekstrakt z zielonej herbaty wymieniony pośród składników. Nie dzieje się tak bez powodu! Według naukowców przyjęcie ekstraktu z zielonej herbaty przed średnio intensywnym treningiem intensyfikuje spalanie tłuszczu o 17%!
Przygotowanie matchy to rytuał. Możesz kupić w tym celu specjalny sprzęt, albo po prostu wyposażyć się w samą trzepaczkę, najlepiej bambusową lub wykonaną z innego naturalnego tworzywa. Przygotowując matchę w naczyniach do jej parzenia wsypujemy 2 chashaku (bambusowe łyżeczki) do czarki i zalewamy 80 ml wody o temperaturze 80 stopni (jeśli chcemy zmniejszyć cierpkość, może to być nawet 60 stopni) i mieszamy intensywnie chasenem (bambusowym mieszadełkiem) do połączenia się matchy z wodą i powstania delikatnej pianki na wierzchu. Wypij zaraz po przygotowaniu. W przypadku przygotowania matchy domowymi akcesoriami wystarcza dodać do filiżanki łyżeczkę matchy, zalać 80ml wody o temperaturze 60-80 stopni i mieszać mieszadełkiem lub spieniaczem do mleka na niskich obrotach do połączenia składników.
Jeśli nie masz trzepaczki wymieszaj na dnie kubka matchę z odrobiną wody, a po połączeniu dolej resztę (80 ml) i natychmiast pij. Możesz też dodać matchy do zimnej wody lub koktajlu i używać jej do przygotowywania deserów i innych napojów z jej udziąłem jak matcha latte. Pamiętaj, że herbata matcha jest wyjątkowo wrażliwa. Sproszkowaną herbatę po otwarciu warto przechowywać szczelnie zamkniętą w lodówce lub w zacienionej szafce w delikatnym chłodzie. Po wyjęciu z lodówki lub szafki należy odczekać kilkanaście minut przed przygotowaniem, ponieważ tak duża zmiana temperatur jest dla herbaty absolutnie niszczycielska. Źródła: 1
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
Matchy nie pijam, bo ja tylko wody i ziółka, ewentualnie złote mleko zimą, ale na maseczki w sam raz <3 obok spiruliny cudnie czyści i zmiata brudy z wierzchu skóry 🙂
Czy to mozliwe, ze zle czuje sie po wypiciu matchy? Zmeczenie, zawroty glowy, kolotanie serca, uderzenia goraca…… Za kazdym razem to samo
nie pij
Podnosi ciśnienie, może dlatego…
Dodając matche do koktajli lub postępując ją owoce również korzystamy z jej wszystkich właściwości?
Hej Pepsi ? co z matchą w ciąży ? Piszą ze ogranicza wchłanianie kwasu foliowego ? Jestem w 16 tygodniu ciąży matchę pije od samego początku wyniki dobre ? Co myślisz w tym temacie ? Lovciam ?
ja bym piła, ale z pewnością nie Macę (tę na równowagę hormo), zdrówka, kocham Cię <3
Dzięki ? <3
Hey,
Thank you for sharing the information about It. I learned a lot from it. I appreciate you the detail you went into it. I am grateful for the amount of time and effort you put into this helping us. Your insights and summary are beneficial.
Regards
Sonia Sharma
Pepsi czy przy zapaleniu żołądka i nadzerkach można pic matchę? Czy z napojem roślinnym: kokos lub owsianym będzie Ok?
a próbowałaś? odczuwasz ból?
Jeszcze nie próbowałam. Zrobię test:)
Jak można zmniejszyć potencjalnie negatywny wpływ kofeiny zawartej w match na błonę śluzową żołądka? Czy dobrym pomysłem jest wypicie wcześniej trochę wody?
pół szklanki wody, myślę że to dobry pomysł, ale w matcha nie ma aż tak dużo kofeiny
Czy matcha ma jakikolwiek wpływ na hormony tarczycy w przypadku osób, które biorą te hormony w tabletkach codziennie?
z hormonami tarczycy nie koliduje, nie można łączyć z hormonami rozrodczymi, czyli nie przy HTZ, czy antykoncepcji hormonalnej
Po pierwszej szklance skoczył mi kortyzol i czuję ucisk w żołądku.