fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 658 502
118 online
46 326 VIPy

5 naturalnych sposobów na wysoki kortyzol i skuteczna suplementacja

Jeden z niezbędnych w Twoim ciele hormonów to kortyzol. To rodzaj hormonu, który jest aktywowany w chwilach stresu i odpowiada wówczas za wspomaganie ciała w odniesieniu do rodzaju energii, której potrzebuje w stresowych sytuacjach. Oznacza to, że dzięki kortyzolowi Twoje ciało wie, że na widok dzika trzeba zmykać na drzewo.

Chociaż ten hormon jest niezwykle potrzebny, jego trwale podwyższony poziom może okazać się dla Ciebie niebezpieczny!

Długotrwały wysoki poziom kortyzolu jest szkodliwy niemal dla wszystkich procesów w organizmie i może mieć poważne konsekwencje, jak choroby serca, otyłość, depresja, oraz ingerencja w zdolności poznawcze, takie jak pamięć i uczenie się. Kortyzol hamuje również niezwykle ważne funkcje organizmu, jak system immunologiczny, trawienny, oraz rozrodczy.

Jak naturalnie obniżyć poziom kortyzolu?

Jednymi z efektów podwyższonego kortyzolu są wysoki poziom cukru we krwi, niska odporność i duża waga ciała. Aby przystosować dietę i leczenie należy wykonać odpowiednie badania określające poziom kortyzolu.

Podstawowe metody leczenia wysokiego kortyzolu to:

1. Po pierwsze białko

Odpowiednia ilość dobrej jakości białka obniża poziom kortyzolu w ciele. Dobre źródła białka to: serwatka CFM (bez laktozy i kazeiny), białko konopne, strączki i niektóre orzechy. Pomocną okazuje się także suplementacja alg, na przykład chlorelli.

2. Omega-3

Odpowiednia ilość kwas tłuszczowych omega-3 w diecie pozwala zmniejszyć stany zapalne i obniżyć poziom kortyzolu. Poza tym, omega-3 jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu z mózgiem na czele, obowiązkowo włącz ją do swojej codziennej diety i suplementacji.

3. Gluten-free

Kasza jaglana, amarantus czy gryka włączone do diety i zastępujące pszenicę potrafią zdziałać cuda… i obniżyć poziom kortyzolu.

4. Niski indeks glikemiczny (IG)

Wykazano, że żywność z niskim IG, taka jak fasola, marchewki czy jabłka, jest w stanie obniżyć poziom kortyzolu.

5. Antyoksydanty

Codzienna dawka antyoksydantów, z witaminą C na czele, pomaga organizmowi w regulowaniu poziomu kortyzolu.

Zalecane suplementy

Glutamina

Glutamina jest najobficiej występującym aminokwasem w komórkach mięśniowych i chroni mięśnie poprzez zmniejszenie poziomu kortyzolu. 5 gramów 3 razy dziennie, w tym przed i po pracy może zdziałać bardzo wiele dobrego.

Witamina C

Witamina C wykazuje wpływ na redukcję kortyzolu. Wskazane byłoby w tym celu branie 3 razy dziennie po 1 gramie w porze posiłków. Tabletki, albo kwas askorbinowy.

Magnez

Hormonalna reakcja na stres organizmu powoduje niejako wypad magnezu z komórek do krwi. Im wyższy poziom naprężeń, tym większa jest utrata magnezu. Z kolei im niższy poziom magnezu w komórkach tym bardziej będzie rósł poziom hormonów stresu, czyli adrenaliny i kortyzolu, co z kolei powoduje większą utratę magnezu z komórek. I tak obieg się zamyka. Dobrym rozwiązaniem jest jabłczan magnezu i/lub olej magnezowy zrobiony w minutę z chlorku magnezu. Kąpiele w soli Epson lub w chlorku magnezu też mogą być wskazane.

Witamina D

Słońce, a jak go nie ma pod dostatkiem suplementacja witaminy D3 w protokole z K2, aby utrzymać poziom 25(OH)D w górnej połowie normy. W przypadku ciężkich chorób nawet w górnej granicy.

L-teanina

L- teanina powszechnie występuje niemal wyłącznie w zielonej herbacie. Ma nietypowe właściwości pokonywania bariery krew-mózg, wywołując rozluźnienie nie powodując senność. Teanina ma właściwości psychoaktywne i wykazano, że zmniejsza stresu psychiczny i fizyczny.

B Complex

Witaminy z grupy B mają bezpośredni wpływ na neurotransmitery w mózgu, jak serotonina, norepinefryna i dopamina. Witaminy z grupy B odgrywają mega ważną rolę w cyklu metylacji, przy depresji, w polepszeniu pracy nadnerczy, podczas przekształcania żywności w energię.

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Omega- 3 działa uspokajająco na centralny układ nerwowy i okazała się skuteczna w zmniejszaniu poziomu kortyzolu. Naukowcy z Francji badali wpływ oleju rybiego, który zawiera kwasy tłuszczowe Omega-3, czyli EPA i DHA na stres psychiczny u mężczyzn i stwierdzono, że olej z ryb znacznie obniżył poziom hormonów stresu kortyzolu i adrenaliny.

Fosfatydyloseryna (PS)

PS jest blokerem kortyzolu, usuwa toksyny z komórek. Można go używać w zapobieganiu krótkotrwałej utraty pamięci, demencji związanej z wiekiem i chorobie Alzheimera. Źródło: 1 Polecam też wpis Pepsiaka Twój kortyzol musi zlecieć, bo nie schudniesz ….

uściski:)

(Visited 14 674 times, 2 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar ruth 15 grudnia 2017 o 08:33

    Ehhh robię to wszystko praktycznie i nic.. waga rośnie. Nawet mimo postu przerywanego od 12-15 i aktywności fizycznej. Okres też zniknął. 3 miesiące temu przeprowadziłam się sama do uk, stres mnie zjadł chyba.. Teraz już jest lepiej, ale nie mogę się z tego wygrzebać.

    1. avatar grzegorzadam 16 grudnia 2017 o 12:27

      Wykonaj sobie analizę włosa.
      Jak jest duże obciążenie glinem i rtęcią, grzyby będą trzymać wagę tak, że ani drgnie.

      1. avatar ruth 16 grudnia 2017 o 15:06

        Wiem grzegorzadam, wiem. W końcu po paru miesiącach udało mi się dokwasić żołądek tak, że nie mam juz wgl zgagi. Pasożytami zajmuję się już rok, byłam na diecie na candidę pół roku, niedawno wróciłam do węgli i jest lepiej, dolegliwości jelitowe mniejsze o 80% (IBS przez całe życie) 🙂 tak ogólnie to nie jem mięsa, nabiału, glutenu ani cukru już 2 lata. Mam wrażenie, że tylko te nerwy mnie wstrzymują przed tym żeby było już całkiem dobrze. Nie mam nadwagi, mam dużą masę mięśniową od ćwiczeń, zarys mięśni na brzuchu, tylko to wszystko przykryte jest tą warstwą tłuszczu, która ani drgnie. Na brzuchu i na udach. Dlatego stwierdziłam, że to pewnie zmęczenie nadnerczy. Robiłam test źrenicy i szaleje równo po poświeceniu latarką. Nie umiem sobie z tym poradzić.

        1. avatar grzegorzadam 16 grudnia 2017 o 18:28

          Idziesz w dobrym kierunku jak widać, cierpliwości 🙂
          Jak magnez, B complex, B3 kwas ?

          1. avatar ruth 16 grudnia 2017 o 22:36

            Magnez w postaci oliwy magnezowej, wit z grupy B biorę z kompleksu, poza tym cała reszta: wit C, ocet jabłkowy, lugol, selen, cynk, omega 3, kurkuma, imbir, MSM, różne ziółka na pasozyty i grzyba, boraks, soda. Wszystko jest? ale pewnie masz rację, trzeba więcej czasu.

          2. avatar ruth 17 grudnia 2017 o 09:09

            Grzegorzadam.. Dlugasny tasiemiec dzisiaj rano że mnie wyszedł.. Myślisz że to może być przyczyna tycia?? Wow dalej jestem w szoku

          3. avatar grzegorzadam 17 grudnia 2017 o 13:07

            Tasiemiec jest zwykle przyczyną chudnięcia, miałem na myśli grzyby.
            Tłuszcz brzuszny może mieć przyczynę estrogenową też, czyli stare zapasy
            substancji chemicznych, chemii kosmetycznej, niedobory jodu z nadmiarami innych chlorowców.

            Jakie środki stosowałaś na tego tasiemca?

          4. avatar ruth 17 grudnia 2017 o 15:42

            Kamalę i naftę 🙂 po kamali wymiotowalam dwa dni

          5. avatar grzegorzadam 17 grudnia 2017 o 16:11

            Oba środki bardzo mocne, tu masz jeszcze protokół terpentyny z rycyną Billa Thompsona:
            http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/

          6. avatar grzegorzadam 17 grudnia 2017 o 13:09

            Wraz z tasiemcem trzeba pozbyć się skoleksu, jak został, dalej będzie odrastał,
            Clark podała mieszankę olejków przed śmiercią, podobne jak do ziół Pepsi, ale gęściejsze,
            to można przeliczyć , krople olejku na wywary.

          7. avatar ruth 22 grudnia 2017 o 11:34

            Dziękuję 🙂 dzisiaj zaczęłam kurację olejkami. Mam tylko goździkowy, kminkowy, szałwiowy, jałowcowy i anyżowy. Mam nadzieję, że wystarczy. Zrobię też drugie podejście do kamali, ale to może po świętach. Za to mam jedno pytanie. Zauważyłam już kiedyś, ale to się powtórzyło ostatnio jak leciałam samolotem, że mam okropne bóle i skręty jelit wtedy. Zaczynają się u góry i stopniowo schodzą na dół, wszystko przechodzi po wylądowaniu, to samo mam jak jestem na koncercie. I tak sobie myślę, czy to może być kwestia częstotliwości i pasożytów? tasiemca np? nie może wytrzymać i się przemieszcza? może to głupie, ale próbuje to sobie jakoś wytłumaczyć 🙂

  2. avatar Agnieszka 15 grudnia 2017 o 09:03

    A czy askorbinian sodu będzie równie dobry? Zdecydowanie łatwiej go zażywać bo nie jest tak kwaśny w smaku

    1. avatar Emanuela Urtica 15 grudnia 2017 o 09:57

      Będzie ok.

  3. avatar Aneta D Falkiewicz 15 grudnia 2017 o 11:14

    A co na obniżony kortyzol? Bo takowy mam? Emi?

      1. avatar Aneta D Falkiewicz 15 grudnia 2017 o 11:36

        Dzięki, byłam tam właśnie. Ashwagandę piję w Twoim księżycowym mleku (NAJLEPSZY USYPIACZ EWER!! <3), B też jadam, i cynku dużo (a w ogóle Twoje i Emi driki są chyba najchętniej pijanymi przeze mnie, widać czego ciało potrzebuje). Resztę pewnie czas zdziała.

  4. avatar joanna_anna@web.de 15 grudnia 2017 o 18:06

    Fosfatydyloseryna (PS) czytalam, ze taka super tez dla naszego mozgu, z ktorym mam problemy. Chcialabym sie spytac jak to jest kiedy sie ma moze za malo kortyzolu – temat zmeczenie nadnerczy, czy mozna PS mimo wszystko brac?

  5. avatar Sabina 11 października 2018 o 06:45

    Trochę odgrzebuje temat, może ktoś pomocny zauważy. Rano miałam poziom kortyzolu 50mcg/dl, wartość referencyjna nie została na badaniu podana.Nie mniej w styczniu również badałam poziom kortyzolu i było tam prawie 40mcg/dl, dla wartości referencyjnej do prawie 20mcg/dl. Od miesiąca jestem na poście przerywanym. Od stycznia stosuję suplementację ashwaghandą, omega 3, B-complex, wit. D, glutamina 3g x 2 dziennie. Ostatnimi czasy stresów mniej. Co mogę jeszcze zrobić aby obniżyć poziom kortyzolu? Jakie badania wykonać? aaa i co może być istotne regularnie chodzę na siłownie.
    Pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 11 października 2018 o 06:55

      Co się działo, że zmierzyłaś sobie pierwszy raz kortyzol, nie są to rutynowe badania

      1. avatar Sabina 11 października 2018 o 07:03

        Wagę mam prawidłową, ale zmagam się z otłuszczeniem brzucha i pleców. Doradził mi je trener

        1. avatar Jarmush 11 października 2018 o 14:03

          post przerywany

    2. avatar grzegorzadam 28 października 2018 o 17:31

      Od stycznia stosuję suplementację ashwaghandą, omega 3, B-complex, wit. D,”…

      jaki masz obecnie poziom wit. D?

  6. avatar Sabina 28 października 2018 o 20:23

    Nigdy nie mialam badania na pozion wit. D. Myslisz ze moge miec niedobór?

    1. avatar Jarmush 28 października 2018 o 22:18

      myślę, że tak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum