fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 106 379
88 online
46 121 VIPy

4 proste sposoby na poprawę zdrowia jamy ustnej

Kiedy zaczynasz kumać o co chodzi z tym całym zdrowym trybem życia, zbilansowaną dietą, oczyszczaniem codziennym i regularnym jak mycie zębów, nagle wiele rzeczy samoczynnie się wyjaśnia. Tak samo jest ze zdrowiem jamy ustnej. To co miało być „genetyczne” czy „nieszkodliwe” okazuje się uleczalne i poprawiające komfort życia, a to co miało być usunięta zabiegowo nagle samoczynnie znika. Tak jak w przypadku reszty Twojego ciała, jama ustna to wciąż zmieniające się środowisko. Traktowanie go dobrze wyłącznie z zewnątrz (szczotkowanie, nitkowanie, płukanki) może nie wystarczać bez odpowiedniego odżywienia od wewnątrz. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinnaś odwiedzać stomatologa i zrezygnować z kontrolnych wizyt dopóki coś nie zaboli albo naocznie nie da o sobie znać. Zawsze jednak lepiej iść do zębowego doktora i usłyszeć, że ma się uśmiech gwiazdy holiłudów!

Jak poprawić zdrowie jamy ustnej?

Optymalny stan zdrowia jamy ustnej wynika z odpowiedniego traktowania ciała od zewnątrz i od wewnątrz jednocześnie. Kiedy się tym zajmiesz, sama zobaczysz zmiany, w które wcześniej byś nie uwierzyła!

1. Zmiana diety

Zęby są nieprzerwanie w stanie remineralizacji, ponieważ ślina dostarcza minerały do zębów, a komórki w zębach używają tych minerałów do wzmacniania się. Interesującymi mogą być tu spostrzeżenia dr. Westona Price’a, dentysty badającego jamy ustne ludzi na całym świecie. Odkrył on, że niektóre rdzenne ludy mimo braku nawyku codziennego szczotkowania zębów i korzystania z nici dentystycznej nie miały śladu ubytków czy próchnicy. Jego badania określiły kilka czynników, które mogły się do tego przysłużyć: – obecność w diecie wystarczającej ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, – niski poziom kwasu fitynowego (występuje w większości nasion, np. ziarnach i otrębach zbóż, kukurydzy oraz w roślinach strączkowych) w diecie, – wystarczająca ilość minerałów w diecie, Warto więc pozbyć się z diety produktów bogatych w kwas fitynowy lub moczyć je każdorazowo przed spożyciem. Do tego pomóc może ograniczenie produktów skrobiowych i rezygnacja z przetworzonych cukrów. Istotnym jest także włączenie do diety zdrowych tłuszczy, nawet nie tyle ilościowo co jakościowo (stawiaj na dobre tłuszcze takie jak olej kokosowy czy awokado). Dodatkowo koniecznie zadbaj o odpowiednią podaż białka.

2. Suplementacja

Odżywienie jest ważne nie tylko kiedy chodzi o szamkę. Niekiedy ciało potrzebuje pomocy w podniesieniu poziomu minerałów, wzmocnieniu się i odpowiedniej podaży niezbędnych mu substancji.


Witamina D3 + witamina K2

Choroba przyzębia może wpłynąć na wiele części zęba – kość, korzeń, dziąsła. Osłabione chorobą/stanem zapalnym „zakotwiczenie” zęba, podczas żucia i zaciskania zębów, łatwo doprowadza do krwawienia, a po dłuższym czasie do wypadnięcia zęba. Kiedy brakuje cennej witaminy D, kość, która kształtuje się w szczęce, nie jest wystarczająco zmineralizowana. Próchnica i wgłębienia w powierzchni zębów, tworzą dziury w szkliwie. To także wynika z niedoboru witaminy D. Witamina D natomiast synergicznie działa z witaminą K2, na której niedobór cierpi cały zachodni świat. Oprócz tego, że owe witaminy świetnie razem współgrają, witamina K2 też ma wpływ na zdrowie zębów. Dr Weston Price odkrył, że można nie tylko zapobiec, ale też w 100% wyleczyć problemy w otworze gębowym. Price ogarnął, że osoby z próchnicą mają w jamie ustnej bardzo dużo pałeczek kwasu mlekowego – około 323 000 mcg na mililitr. Po suplementacji K2 (naturalnym masłem od krów karmionych wyłącznie trawą), ich ilość spadła do ok. 15000 mcg na mililitr, a próchnica uległa samouleczeniu.

Przeprowadzono też inny, mega ciekawy eksperyment z użyciem K2

Ślina pacjentów cierpiących na choroby zębów ma „w zwyczaju” wypłukiwać z nich minerały. Kiedy zmieszano ślinę osób z aktywną chorobą próchniczą z zębiną lub pyłkiem z zębów, minerały z nich przenosiły się do śliny. Ten sam eksperyment powtórzono po pół roku suplementacji K2, na tych samych pacjentach. Wtedy to ślina zachowywała się zupełnie inaczej „oddając” minerały do tkanki kostnej. K2 pozwala też dystrybuować wapno tak, aby lądowało w organizmie dokładnie tam, gdzie trzeba (czyli głównie w kościach i zębach).

Kwasy tłuszczowe omega-3

To jeden z głównych suplementów polecanych przez dr. Price’a. To dzięki omedze-3 można pozbyć się nawet długotrwałych stanów zapalnych jamy ustnej. Przy okazji poprawia ona przyswajanie witaminy D.


Witamina C

Witamina C działa przeciwbakteryjnie i reguluje funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Jest ona także niezbędna do syntezy kolagenu, który tworzy między innymi dziąsła, zębinę i kości. Dodatkowo to silny przeciwutleniacz chroniący jamę ustną przed wolnymi rodnikami.

Terapia 4 szklanek

Dzień zacznij od nawodnienia i odżywienia. Terapia czterech szklanek jest formą codziennego nawodnienia, odżywia, i ma silne właściwości przeciwzapalne. Do tego oczyszcza wątrobę, usuwa pasożyty, odtruwa inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało. Ciało, które jest dotlenione już ma przewagę nad innymi ciałami, którym nagminnie brakuje tlenu. Do tego oczywiście zwalcza bakterie, które znajdują się między innymi w jamie ustnej.

3. Regulacja gospodarki hormonalnej

Nie mówi się o tym często, ale hormony mają ogromny wpływ na kwasowo-zasadową równowagę jamy ustnej i zdolność ciała do zwalczania chorób. Wiele osób cierpi z powodu zaburzeń gospodarki hormonalnej, jednak często wystarcza zoptymalizować swój styl życia – czas snu, poziom stresu, dietę, czy aktywność fizyczną, aby je uregulować. Jeśli to za mało, nie ma lepszego regulatora hormonów niż maca. Aby dowiedzieć się co powinnaś wiedzieć o korzeniu maca, przeczytaj ten artykuł. 

4. Zmiana produktów do higieny jamy ustnej

Wiele konwencjonalnych produktów do jamy ustnej zawiera chemiczne substancje i składniki, które na dłuższą metę robią więcej złego niż dobrego. Może więc warto postawić na ekologiczne produkty bez fluoru (zastąpionego na przykład ksylitolem) albo zrobić własne preparaty do higieny jamy ustnej? Chcesz wybielić zęby? Wypróbuj te naturalne sposoby!

Źródła: https://wellnessmama.com/5571/boost-oral-health/

uściski:)

(Visited 8 648 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Miki 28 maja 2018 o 21:37

    A co począć z polipami w nosie? Zdecydować się na ingerencję laryngologa czy może są jakieś naturalne metody na eliminacje ten u uciążliwej dolegliwości?

  2. avatar ania 29 maja 2018 o 07:08

    do kwietnia bralam d3+k2, teraz ze względu na słoneczna pogodę i czesty pobyt na powietrzu zrezygnowałam z brania, ale może powinnam w takim razie łykac sama k2??

    1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 07:40

      badaj 25(OH)D, częsty pobyt to nie wszystko, pobyt w bikini ma być, a najlepiej topless i kąpiel słoneczna

  3. avatar Monika 29 maja 2018 o 10:18

    Podpowiedzcie, co z dzieciakami? Moja roczna córa ma zajęte próchnicą 4 górne siekacze, pozostałe 6 ząbków zdrowe. 25 OH(D) = 50. Ma obniżoną ferrytynę = 11 i morfologię w dolnej normie. Czym ją wesprzeć? Jaka może być przyczyna jej próchnicy? Jadła sporo różnych kasz, ale zawsze moczonych… Karmiona piersią. Dobrze się rozwija…. Czy można jej podawać K2? Gdzie mogłabym znaleźć masło od krów? Z góry dziękuję za podpowiedź.

    1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 10:51

      masło bio masz nawet w Lidlu. Podawaj jej 1 gram chlorelli This is BIO rano, przed jakimś posiłkiem. Schrupie to. Zacznij od 1/4 tabletki i co tydzień zwiąkszaj dawkę.

      K2 1/4 kapsułki TiB też możesz jej podać. Nie jestem lekarzem. Natomiast konieczna jest też witamina C. Podajesz jej?

  4. avatar Monika 29 maja 2018 o 10:57

    Dziękuję 🙂 tak, wit C dostaje, D3 i DHA. Podawałam też laktoferynę i własny zakwas z buraków. Ferrytyna skoczyła z 4 na 11. Daję jej masło klarowane, ale nie wiem , czy może pomóc? A czy 4 greens mogłabym jej dać?

    1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 16:09

      ile waży?

      1. avatar Monika 29 maja 2018 o 16:27

        ma 14 miesięcy, waży 12 kg

        1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 17:05

          Jeszcze za malutka

  5. avatar Miki 29 maja 2018 o 13:17

    Pepsi, podpowiesz coś co zrobić z polipami w nosie?

  6. avatar HI 29 maja 2018 o 16:11

    Hej Emanuela, a może jakiś foodbook od Ciebie?

  7. avatar Kamykam 30 maja 2018 o 16:54

    Hej Monika – moja coreczka (4 lata) Tez tak ma – miala – okazalo sie Ze miala Candide ktora jej zzerala Zabki … A wlasciwie powodowala erozje . Mozna to speawdzic Np bio rezonsns pozdrawiam

  8. avatar Renata 20 stycznia 2022 o 11:14

    Witaj Pepsi, Co sadzisz o zebach leczonych kanałowo? Usunac I wstawic implant cyrkonowy? Mam takie trzy I przy okazji roźne choroby….

    1. avatar Pepsi Eliot 20 stycznia 2022 o 13:38

      Implant to podobne zagrożenie beztlenowcami, Po prostu leczenie kanałowe (już się odchodzi, teraz będzie jakieś tam ozonowanie) musi być wykonane bardzo fachowo, a zęby pod kontrolą, i od czasu do czasu rentgen. Więc decydując się na implanta, możesz i zdecydować się na leczenie kanałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum