Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Do niedawna pokutowało myślenie o zachwianiach hormonalnych jako o typowo „kobiecej sprawie”, która objawia się w okolicach miesiączki i w czasie ciąży. Na szczęście odrobiliśmy lekcje i ogromnie wzrosła świadomi faktu, że hormony, bez względu na płeć, wpływają na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie. To one wpływają na nastrój, poziom energii, libido, trawienie i wiele więcej. Wiedząc to przykuwamy znacznie więcej uwagi do sposobów na zapobiegnięcie nierównowadze hormonalnej. Wiemy, że wpływają na nią czynniki takie jak stres, brak ruchu i niedobory odżywcze. I przy tym ostatnim sprawa się z lekka komplikuje. Bo jakie konkretnie niedobory powinny być alarmujące? Ano najróżniejsze, bo gospodarka hormonalna jest zależna od tak wielu systemów biochemicznych w ciele i wyborów zdrowotnych. Istnieją jednak systemy wsparcia ciała, które zawsze będą w cenie! Jakie substancje wesprą hormony?
Kwasy tłuszczowe omega-3 są integralną częścią błon komórkowych w całym ciele i wpływają na funkcję receptorów komórkowych w tych błonach. Stanowią punkt wyjściowy do produkcji hormonów regulujących krzepnięcie krwi, skurcze i rozluźnienie ścian tętnic. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom pomagają regulować funkcjonowanie ciała i zmniejszać ból, między innymi w trakcie cykli menstruacyjnych.
Jelita, tak jak wątroba, są niezbędne przy przetwarzaniu hormonów i pozbywaniu się ich nadmiaru z ciała. Stan układu hormonalnego może mieć między innymi wpływ na hormony tarczycy, ponieważ aż 20% konwersji nieaktywnego hormonu T4 do użytecznego T3 odbywa się w jelitach. Jelita pozostają nie bez znaczenia także dla poziomu estrogenu. Istnieje wspólnota bakterii jelitowych i specyficznych genów bakterii, zwana estrobolomem, która produkuje enzym wspomagający metabolizm estrogenu. Naukowcy podejrzewają, że estrobolom wspomaga połączenie między hormonami a jelitami.
Kompleks witamin z grupy B wesprze właściwie całe ciało. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że nie są magazynowane w tłuszczach i muszą być codziennie uzupełniane. W związku z tym łatwo nabawić się niedoborów i obniżyć zdolność mózgu do zwalczania huśtawek nastroju. Ponieważ rozpuszczają się one w wodzie, w okresach choroby, wzmożonego stresu i wysiłku fizycznego traci się je wyjątkowo łatwo. Dlatego też należy uzupełniać niedobory poprzez dietę i odpowiednią suplementację. Ponieważ różne witaminy z grupy B oddziałują na siebie w różnych reakcjach chemicznych, przy większym zapotrzebowaniu na którąkolwiek z witamin, najlepiej przyjmować ją z B-kompleksem. W ten sposób masz pewność, że pojedynczy suplement nie zaburzy równowagi i nie spowoduje niedoboru innych witamin z grupy B.
Cztery kluczowe hormony, kiedy są w równowadze, zapobiegają zamgleniu umysłu. Kiedy jednak nie są zbalansowane, mózg może niewłaściwie analizować i dostosowywać poziom hormonów, przez co cierpi całe ciało.
Kiedy zdrowie Twojej tarczycy jest obniżone, obniżone jest także funkcjonowanie mózgu. To z kolei może prowadzić do zamglenia umysłu, powolnego przetwarzania danych, zmniejszonego refleksu, przyrostu wagi, zmęczenia, zaparć, poirytowania czy nietolerancji na spadek temperatury. Powodem może być niezdolność ciała do konwersji wystarczającej ilości aktywnego hormonu tarczycy (T3) z nieaktywnego hormonu tarczycy (T4).
Zaczynając od okolic 40 roku życia, mózg spowalnia tempo przemiany materii, czyli energetyczny metabolizm mózgowy, co może przyczynić się między innymi do zamglenia umysłu. Estrogen tymczasem chroni mózg przed osłabnięciem. Jest on także zaangażowany w funkcjonowanie kobiecego libido.
Kiedy kortyzol jest zbyt niski lub zbyt wysoki albo dochodzi do jego dużych wahań, także możesz doświadczać zamglenia umysłu. Najczęstsza przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysoki poziom stresu. System kontroli, oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, zostaje rozregulowany gdy obciążenie allostatyczne, czyli stresowe, przekracza rezerwy powodując zamglenie umysłu, lęk, obniżenie nastroju, uzależnienia i problemy z pamięcią. Co więcej, nadmiar stresu może negatywnie wpłynąć na mitochondria, prowadząc do obniżenia poziomu energii i wytrzymałości oraz zmniejszonej elastyczności umysłowej.
Twoja dieta może mieć wpływ na skoki insuliny, powodujące nagłe spadki i wzrosty poziomu cukru we krwi. Te z kolei mogą powodować obniżone samopoczucie i zamglenie umysłu. Do tego, w takiej sytuacji insulina będzie blokadą dla produkcji glukagonu. Z tego powodu nie będą zachodzić procesy spalania zapasów energii z tkanki tłuszczowej. Kluczem jest zachowanie relatywnie stabilnego poziomu cukru we krwi, czyli 70 do 85 mg/dL w trakcie postu w poście przerywanym i średnio 85 do 92 mg/dL przez resztę czasu. Jednym z najlepszych sposobów na uregulowanie poziomu insuliny i pozbycie się zamglenia umysłu jest post przerywany. Poznaj też rzeczy, które możesz zrobić dla swoich hormonów już dziś.
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
Dzięki Pepsi za super wpisy. Potwierdzam post przerywany ( u mnie okno żywieniowe 6 godzinne) działa nawet po 60-tce. Wspomagam się suplementami i kiszonkami i oczywiście „4 szklanki” to początek dnia?.
gratulejszyn, ślę miłość