z miłością do Kiszonki
Twój metabolizm jest sumą fizycznych i chemicznych procesów, które produkują energię niezbędną ciału do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny przebiegający w Twoim ciele potrzebuje energii. W zasadzie 60-70% Twojego całkowitego dziennego wydatku energetycznego, wyliczonego dla ciała przez wiek, płeć, wagę i wzrost oraz poziom aktywności, zużywane jest przez niezbędne do życia funkcje metaboliczne. Jak zapewnić sobie zdrowy metabolizm?
Twoje tempo przemiany materii to tempo, w którym ciało spala energię niezbędną do funkcjonowania. Zanim poznasz sposoby na jego zwiększenie, spójrz jeszcze na to w jaki sposób energia, czyli kalorie z Twojego jedzenia, zazwyczaj są wykorzystywane. 60-70%: funkcje życiowe takie jak oddychanie, tętno i utrzymanie prawidłowej temperatury ciała (to Twoje podstawowe zapotrzebowanie, czyli ilość energii, której potrzebujesz żeby przetrwać przy zerowym wysiłku, wyłącznie śpiąc). 15-30%: aktywność fizyczna, prace domowe, praca, ćwiczenia i inne aktywności w ciągu dnia. 10-15%: trawienie, czyli funkcje związane z rozkładem i dystrybucją tego co spożywasz w związki, które Twoje ciało wykorzystuje aby móc funkcjonować. Jak widzisz, większość energii, którą zużywasz, spalana jest przez samo funkcjonowanie!
Są pokarmy, które podkręcają metabolizm, ale efekt jest niewielki i krótkotrwały. Chilli jest zbyt ostre i w nadmiarze może działać podrażniająco. Produkty z kofeiną działają stymulująco. Żywność wysoka w białko natomiast w nadmiarze może wcale nie pomagać schudnąć, a działać zupełnie na odwrót. Są jednak zmiany, które pomogą Ci mieć szybki i zdrowy metabolizm. Jakie?
Jedz pełnowartościowe, możliwie najmniej przetworzone produkty. Im więcej żywności roślinnej i surowej, tym lepiej!
Codziennie pij co najmniej 2 litry wody.
Warzywa, babka płesznik i wszelakie rośliny bogate w błonnik są przyjaciółmi Twojego metabolizmu. Zadbaj o jego zawartość w diecie.
Zrezygnuj z przetworzonej szamki, rafinowanego cukru, fast foodu i generalnie z tego, co szkodzi Twojemu ciału. Znajdź zdrowsze i korzystniejsze dla zdrowia zamienniki.
Pokochaj zdrowe tłuszcze, w tym te z orzechów, ziaren, oliwy, oleju kokosowego, awokado i białka konopnego.
Jedz tak aby odczuwać satysfakcję z jedzenia, a nie przepełnienie. Zwracaj uwagę na wielkość porcji i jedz przeżuwając każdy kęs dopóki pokarm nie zmieni się w papkę.
Jedz morskie warzywa, czyli algi i glony takie jak kelp, spirulina, chlorella, nori i wakame. Jod niezbędny jest dla zdrowia tarczycy i zachowania prawidłowego metabolizmu.
Selen jest niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy. Jedz orzechy brazylijskie, grzyby, pestki słonecznika, dobrej jakości suplementy i inne pokarmy bogate w ten pierwiastek.
Ogranicz soję i jej produkty, szczególnie te przetworzone i nieorganiczne, aby uniknąć jej goitrogennego działania.
Spędzaj codziennie czas na słońcu i, po zbadaniu poziomu 25(OH)D, zacznij suplementować witaminę D3, koniecznie razem z K2, z którą działa synergicznie.
Ćwiczenia pomagają podnieść metabolizm, zarządzać wagą i zredukować ryzyko całego mnóstwa chorób, które mogą być jeszcze trudniejsze do okiełznania z problemami metabolicznymi wszelkiej maści.
Pamiętaj, aby w swoim planie uwzględnić ćwiczenia siłowe, które pomagają zwiększyć stosunek mięśni do tłuszczu. Im więcej masz mięśni, tym więcej energii musisz spalić, aby funkcjonować i utrzymać masę mięśniową codziennie, dzięki czemu Twój metabolizm będzie się zwiększał!
Zacznij terapię 4 szklanek, która codziennie będzie podnosiła Twój metabolizm, oczyszczała wątrobę, usuwała pasożyty, odtruwała inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało.
Przejdź na post przerywany i zobacz jak to jest podnieść metabolizm poziom wyżej. Post przerywany, to sposób odżywiania, w którym dzielisz dzień na dwa okna. Jedno z nich, maksymalnie 8-godzinne, to okno kiedy jesz. W drugim, minimum 16-godzinnym oknie pościsz: możesz pić tylko wodę i napoje pozbawione kalorii (poza sztucznymi napojami typu zero). Post przerywany pomaga zarówno obniżyć wagę, wesprzeć metabolizm jak i ustabilizować pracę organizmu!
uściski:)
Źródła: thechalkboardmag.com/metabolism-boosting-foods-tips
Powiązane artykuły
Komentarze