Zapach cynamonu to zapach pierników, deserów i korzennych naparów. To zapach miejsc orientalnych i zawsze rozkosznie ciepłych, ale też woń chłodnych jesienno-zimowych wieczorów. Jest coś pociągającego w sposobie, w jaki cynamon mrowi nozdrza i rozgrzewa ciało. Pachnie jak obietnica sennych marzeń i dalekich przygód, a zarazem smakuje jak coś bliskiego i bardzo sentymentalnego. I chociaż na co dzień wykorzystywany jest głównie w celach spożywczych, ma mnóstwo właściwości, które sprawiają, że świetnie sprawdza się wykorzystany dla domu, urody i zdrowia.
Cynamon cassia, pochodzący z Chin, to ten, który znajdziemy na sklepowych półkach. Jest bardziej powszechny i tańszy. Cassia ma ciemny kolor i ostry, korzenny zapach. W dużych ilościach może drażnić gardło i nozdrza. Mniej popularny jest cynamon cejloński. Ten najczęściej uprawiany jest w Sri Lance. Jego laski są kruche i złożone z wielu warstw, jest bardziej aromatyczny i znacznie bardziej delikatny dla gardła i nozdrzy niż powszechnie dostępny cassia. Ma on także szczególne właściwości zdrowotne. Być może dlatego często określany jest mianem „prawdziwego cynamonu”. Cynamon generalnie znany jest z tego, że działa przeciwzapalnie, jest bogaty w przeciwutleniacze, pomaga zwalczać infekcje bakteryjne i grzyby, a także zmniejsza ryzyko chorób serca. A do tego pięknie pachnie, nadaje potrawom i napojom cudownego aromatu i, przy okazji, upiększa. Dowiedz się więcej o cynamonie cejlońskim, czyli prozdrowotnym skarbie ze Sri Lanki.
Kumaryna to związek naturalnego pochodzenia, który występuje w kilkudziesięciu gatunkach roślin, w tym w cynamonie. Charakteryzuje się korzennym zapachem o aromacie zbliżonym do świeżego siana i wanilii oraz gorzkawym, piekącym smakiem. Ma ona wiele właściwości zdrowotnych. To naturalny antykoagulant, który pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi i działa jak jej rozcieńczacz. W ten sposób wspomaga krążenie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Kumaryna ma również potwierdzone działanie przeciwskurczowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, neuroprotekcyjne, uspokajające, przeciwdrgawkowe, przeciwgrzybicze i przeciwmiażdżycowe. Co wobec tego może pójść nie tak? Ano to, że kumaryna w nadmiarze może szkodzić wątrobie, prowadząc nawet do jej marskości. Cynamon cassia zawiera znaczne ilości kumaryny, od średnio 3 g/kg do maksymalnie 8,8 g/kg cynamonu. W cynamonie cejlońskim znajdują się tylko śladowe ilości kumaryny, maksymalnie do 0,8 g/kg. Bezpieczna dawka kumaryny, którą można spożyć jednego dnia nie powinna przekroczyć 0,1 mg na kilogram masy ciała. Oznacza to, że ważąc 60 kg zwykłego cynamonu można zjeść od 0,5 do 2 gramów, czyli 1/6 do maksymalnie ½ łyżeczki do herbaty, a cynamonu cejlońskiego 7,5 grama czyli ok. 1½ łyżeczki do herbaty.
Po co pakować pieniądze w pełne chemicznych substancji kosmetyki z drogerii, kiedy można zrobić je samemu. Ten brązujący puder lub lotion utrzymuje się na skórze cały dzień nie podrażniając jej i nie wysuszając, działa odżywczo, a przy okazji nieziemsko pachnie. W dodatku jego przygotowanie jest banalnie proste! Zmieszaj w szklanym słoiku: – ¼ szklanki skrobi ziemniaczanej, – 2 łyżki stołowe niesłodzonego, sproszkowanego kakao, – ½-1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu cejlońskiego, – ¼ łyżeczki sproszkowanego imbiru, – opcjonalnie 2 łyżeczki białej glinki. Zależnie od pożądanego koloru możesz dodać więcej cynamonu i kakao. Aby uzyskać puder brązujący w płynie wystarczy zmieszać łyżeczkę proszku z odrobiną lekkiego kremu do twarzy i nałożyć na kości policzkowe.
Dzięki swoim właściwościom cynamon stanowi doskonałe remedium na wypryski, które sprawia, że te znikają w jedną noc. Zmieszaj ½ łyżeczki cynamonu z kilkoma kroplami olejku, którego na co dzień używasz. Powstałą w ten sposób pastę, po przeprowadzeniu próby alergicznej na skórze nadgarstka, nakładaj punktowo na wypryski i zmywaj ciepłą wodą po upłynięciu 30 minut.
Cynamon w tym balsamie delikatnie mrowi usta sprawiając, że te są wydatniejsze i baaaardzo soczyste. Zmieszaj 3 łyżki masła shea lub oleju kokosowego z ½ łyżeczki cynamonu cejlońskiego i kilkoma kroplami olejku migdałowego. Nakładaj na usta za każdym razem kiedy potrzebujesz efektu wow.
Zmieszaj szczyptę cynamonu z ¼ łyżeczki oleju kokosowego i rozsmaruj delikatnie po kropelce na każdej żarówce. Kiedy zapalisz światło po pokoju rozniesie się przyjemny, kojący zapach.
Zmieszaj w butelce z atomizerem 15 kropli olejku cynamonowego, 1/3 szklanki octu jabłkowego lub gruszkowego i 1/10 szklanki wody. Spray zabije nieprzyjemne zapachy i odświeży mieszkanie.
Jeśli masz problem z inwazją mrówek, rozstaw cynamon wsypany do niewielkich słoiczków/nakrętek w okolicy drzwi, okien i innych miejsc, w których pojawiają się niechciani lokatorzy.
Zarówno przed okresem, jak i w czasie jego trwania, pij codziennie szklankę letniej wody z ½ łyżeczki cynamonu cejlońskiego (cynamonu cassia, ze względu na zawartość kumaryny, można stosować znacznie mniej) i lucumą lub dobrym miodem. Jak wykazały badania z National Center For Biotechnology Information, kobiety przyjmujące cynamon doświadczają mniejszych bóli menstruacyjnych, które trwają krócej.
Dzięki swoim antyseptycznym właściwościom, cynamon może być wykorzystywany jako awaryjny środek na rozcięcia i rany. Używaj jego niewielkiej ilości na powierzchni, która potrzebuje leczenia, a w przypadku ran jamy ustnej stosuj płukankę z odrobiną sproszkowanego cynamonu.
Usuń martwe komórki skóry, wygładź i odżyw ciało, a przy okazji się ujędrnij przy relaksującym zapachu cynamonu. Zmieszaj ¼ szklanki kawy, ¼ szklanki płatków owsianych lub cukru i ¼ szklanki cynamonu. Dodaj ¼ szklanki ulubionego oleju (może być kokosowy, konopny albo oliwa) i odrobinę ulubionego olejku, na przykład z migdałów. Szkrob tym świetnym szkrubem całe ciało okrężnymi ruchami, a później spłucz ciepłą wodą. Efekt wow gwarantowany.
To super kosmetyk dla Twojej jamy ustnej! Po prostu nasyp na spodek odrobinę cynamonu cejlońskiego, namocz szczoteczkę i zanurz ją w cynamonie. Proszek rozprowadź na zębach i dziąsłach jak przy myciu zębów, a następnie dokładnie opłucz jamę ustną letnią wodą. I już! Powtarzaj raz na 2 dni lub wedle uznania.
uściski:)
Źródła: livesimply.me/homemade-foundation-powder/ helloglow.co/all-natural-diy-bronzer-lotion/ makeupandbeauty.com/homemade-cinnamon-treatment-for-pimples helloglow.co/diy-lip-gloss-with-cinnamon/ food.ndtv.com/food-drinks/6-reasons-why-you-should-be-drinking-cinnamon-water-daily-1814994 networx.com/article/cinnamon-uses
Powiązane artykuły
Komentarze