Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Wiele z Was ma konkretne oczekiwania w stosunku do mnie. Jednym z nich jest puszczenie pary co do pasty do zębów. Podaję więc cały arsenał pomysłów dla majsterkowiczów, w tym parę porad co do wybielania zębów. Powiem tylko dlaczego pasty nie kupuję w sklepie, jak inni. To że nie w hipermarkecie, wiadomo, bo to nie jest pasta ludzka, tylko towot chemiczny glut do ostatecznej ludzkiej zagłady.
Ale dlaczego nie kupuję pasty w sklepach ze zdrową żywnością? Są dwa powody. Pierwszy, to ten, że jak dla mnie jest za słodka, co do składu wciąż mam zastrzeżenia i dodatkowo, nie mam poczucia czystych kłów. A drugi, to taki, że mam wrażenie, że zapomnieli dorzucić pasty do tubki.
przepis na połowę małego słoiczka, takiego niskiego po dżemie, patrz focia: 3 łyżki kopiate oleju kokosowego organik tłoczonego na zimno (rzecz odrobinę ocieplam, aż zrobi się płynny) 3 łyżeczki sody oczyszczonej kilka/kilkanaście kropel olejku eterycznego, miętowego organik ładnie mieszamy Wiadomo dlaczego zawsze nakładam na szczoteczkę pastę podręczną łyżeczką, nigdy przez zanurzanie szczoteczki w paście. Jakie mogą być alternatywy olejków eterycznych, o właściwościach spożywczych, które dobrze pasują do pasty do zębów? Wanilia, cynamon, pomarańczowy, cytrynowy, lub oczywiście preferowana przeze mnie mięta, jednak wiadomo, że dzieci wolą inne smaki.
1 łyżeczka sody oczyszczonej 1/4 łyżeczki nadtlenku wodoru (czyli wody utlenionej) wskazówka: przed użyciem wymieszać.
ksylitol, soda oczyszczona, płynna gliceryna warzywna i jakiś olejek eteryczny o właściwościach spożywczych, dajmy na to cynamonowy Robimy: 1/4 szklanki „warzywnej gliceryny”, 1/4 szklanki sody oczyszczonej, od 10 do 15 kropli mięty pieprzowej, czy olejku cynamonowego słodzimy do smaku ksylitolem What the fack, jest ta gliceryna warzywna? Gdy spotkasz się z określeniem „gliceryna warzywna”, wiedz, że jest to zwykle bezrefleksyjna translacja marnego tłumacza, w tym google, bowiem to określenie nie ma sensu. „Vegetable glycerin” to po prostu nasza gliceryna o czystości farmaceutycznej pozyskiwana w procesie rafinacji gliceryny otrzymywanej z oleju roślinnego (palmowy, kokosowy, rzepakowy). Możemy więc tę glicerynę nazywać roślinną Jaka może być w takim razie inna gliceryna? Oczywiście możemy mieć też glicerynę, która pochodzi z hydrolizy tłuszczów zwierzęcych, a także glicerynę syntetyczną. Tych dwóch rodzajów gliceryny nie używa się jednak do celów farmaceutycznych. Generalnie kupić masz po prostu glicerynę, która ma stosowne oznaczenie, najlepiej farmakopealne, czyli USP, Ph.Eur., FP, BP.
Stevia, mirra i miętowy naturalny aromat. Taka pasta będzie raczej kruszywem, ale gdy dodamy gliceryny, nabierze bardziej żelowej konsystencji. Mirra ma właściwości lecznicze. Starożytni Grecy stosowali ją do leczenia infekcji otworu gębowego, oraz przy schorzeniach dróg oddechowych. Współcześnie odkryto właściwości mirry przy leczeniu astmy. Uśmierza też ból. Jak wygląda mirra? To gęsty, żywiczny płyn, zastygnięty w kształcie złotych grudek. Mirra oczyszcza aurę i pomieszczenie Jakie ma jeszcze działanie taka mirra? Kiedyś używano jej nie tylko w medycynie, ale także w magii i rytuałach religijnych, więc coś jeszcze musi być na rzeczy. Po egipsku mirra to „bal” i oznacza „wypędzić niestabilność, szaleństwo”, czyli coś jak „oczyszczanie”. Uważano, że zapewnia nieśmiertelność, a związana jest z kobiecą energią. Jej zapach koi i uśmierza ból, pomaga zwalczyć depresję, wypierając stany lękowe. Kupić mirrę można łatwo w sieci. Czyli taką pastą możemy również pomóc sobie w saganie.
Glinka biała (kaolin) jak wskazuje nazwa to biały proszek,który jest produktem w 100% naturalnym (nawet proces suszenia odbywa się na słońcu). Biała glinka ma właściwości podobne do antybiotyku. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza dużej zawartości krzemianu glinu. Badania dermatologiczne dowodzą,że glinka ta nie uczula i nie podrażnia. Do takiego kaolinu dodajemy olejek mięty pieprzowej i pomarańczowy, oraz glicerynę, ma się rozumieć, że warzywną.
sam olej kokosowy z jakimś olejkiem eterycznym i ksylitol do smaku, albo olej kokosowy, nadtlenek wodoru (woda utleniona), stewia i olejek miętowy
Pomarańczowy lub waniliowy olejek, aloes, trochę wody i woda utleniona, albo to samo i zamiast wody utlenionej soda oczyszczona. Kombinacji jest mnóstwo, więc kombinuj
Drobno zmielona sól morska, suszona szałwia, organiczny (jak zawsze) olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, ksylitol lub stewia.
Wapń i magnez w proszku, ziemia okrzemkowa (opcjonalnie) i co Ci tam przyjdzie do głowy z wymienionych wyżej składników.
owocowy 1 łyżeczka sody oczyszczonej purre z paru truskawek albo, posypać sodą oczyszczoną na klina z cytryny i nacierać zębiska 1 minutę góra, 1 minuta dół. Następnie umyj zęby jak zwykle. Nie rób tego wybielania więcej niż raz na tydzień! albo, węgiel aktywowany, ten, który kupuje się w aptece przy rozwolnieniu. Najlepiej kupić go w postaci proszku, albo utłuc sprasowaną tabletkę i pocierać nim zęby szczoteczką, aż uzyskasz lśnienie i rażącą biel.
♥
Baw się, lovciam:)
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym Wellness Sklep
Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.
Powiązane artykuły
Komentarze
A soda nie uszkadza szkliwa ?
Karola, gdy będziesz nią tarła, bez rzpuszczenia? kto wie, ale ja myję i mi nie uszkadza
Tak, tak, wiem, że dentyści to mafia, lekarze to zło itd, ale chyba nie wszyscy jako misję życiową obrali sobie zniszczenie zębów całej ludzkości. Zapytałam kilku dentystów o tą sodę i za każdym razem spotykałam się z opinią, że to najgorsze, co można sobie samemu zrobić. To jest „za mocne”, działa jak papier ścierny dla zębów i burzy pH. Po kilku próbach sama też się poddałam, choć chciałam się z tym męczyć na upartego. Możliwe, że to kwestia jakiejś delikatnej nadwrażliwości, ale dziąsła mnie tak bolały, że nie mogłam tego utrzymać dłużej niż kilkadziesiąt sekund w ustach. Jak na mój chłopski rozum jest to po prostu zbyt prosta chemia, za prosty związek, żeby można na nim bazować. Aktualnie myję naprzemiennie pastą bez fluoru z innym homemadem, który jednak nie bazuje na sodzie, a na proszku wapiennym powstałym ze zmielonych na pył pozostałości po koralowcach i innych stworzonkach morskich. To nie jest zwykły wapień w proszku, miało to jakąś specyficzną nazwę, niestety zaginęła ona w akcji.
W każdym razie odradzam sodę, takie jest nie tylko moje skromne zdanie. Wystarczy poszperać w internecie, ale zwracać również (a nawet zwłaszcza) uwagę na strony, które niekoniecznie są prowadzone przez wege dla około-wege (nic nie mówię, że takie miejsca są siedzibą zła, tylko warto czerpać info z RÓŻNYCH źródeł, Twój blog, Pepsi kocham miłością namiętną). W szczególności, jeżeli chodzi o sprawy, które nie są już stricte związane z dietą. Bo jedyne pozytywne opinie o sodzie pojawiają się tylko na takich stronach, każda inna możliwa wieje hejtem wobec takich „staroświeckich praktyk” jak soda.
Sodę dodaje się do komercyjnych past jako środek wybielający.
Dopszzz…a teraz poleć mi olejek miętowy gdzie lub jakiej firmy kupić 🙂
kupuję organiczny gdzie bądź, ale pewnie docelowo będzie w sklepie thisisbio, żeby nie trzeba było szukać
A co na to dentysta? Chodzisz kontrolnie? Z ciekawości bym zapytała jak ocenia Twój stan szkliwa ( nie wspominając wcześniej ani słowem o alternatywnej paście, ofkors) 🙂
Skład mojej :
-olej kokosowy
-biała glinka
-kilka kropek olejku eterycznego o zapachu mięty
-kilka kropel wody utlenionej
-szczypta sody oczyszczonej.
W jakich proporcjach te składniki? :> (olej do glinki?)
No oko 😛 Celem jest uzyskanie odpowiedniej konsystencji, ale mysle, ze 50:50
podobno gliceryna do zębów jest be. Utrudnia remineralizację.
agnei mejbi, ale nic mi o tym nie wiadomo, jedno jest pewne, nie ma naturalnej gliceryny, to produkt przetworzony
A czy ksylolit można zastąpić stevią płynną?
Marto jak najbardxiej
Pepsi, mogłabyś tak poopisywać też inne wszelakie kosmetyki, których używasz i jak je zmajstrować? Wiem, że były już wzmianki o tym, ale ostatnio używając szukałki i wpisując naturalne kosmetyki, antyperspirant i inne hasła nie moglam znaleźć, peeling na pewno jest
Zamierzam to zrobić Anno
Świetnie, czekam w takim razie
Także sproszkowany kminek i goździki gdyż antyseptyczne – wiadomo, sproszkowane rozbite w pył, co by nie trzeć dodatkowo o szkliwo twardymi ziarenkami, materiał ma byc mięciutki i są to dodatki rzecz jasna do bazy. Warto do takiej pasty dodać przynajmniej 1 skł. przeciwpróchniczy czyli olej kokosowy, ale i prosty syrop ze stewii czy ten ksylitol, o którym mówi się, że proces jego otrzymywania nie jest tak naturalny jak się sądzi. O kurkumie też gdzież czytałam, gdyż wybielająca podobno, ale test na własną odpowiedzialność. Tak sobie myślę, że po prostu po takim oczyszczaniu kurkuminą wystarczyłoby wyczyścić czymś co ją rozpuszcza, usuwa jak soda, cytryna, sól czy coś…
o z dodatkiem odrobiny sproszkowanego goździka to też myślę dobry patent
co do sody i cytryny to są agresywne dla mojego szkliwa, ale trochę sody też dodaję (rozpuszczonej na ile się da w niewielkiej ilości wody utlenionej)
oprócz olejku z mięty dodaję też oregano
Do kreatywnej pastki dodaję też bakterie probiotyczne i wit. D3 w kropelkach. Czy nie przedobrzam ?
Pepsi, pokruszonym węglem NIE WOLNO pocierać zębów, trzeba go delikatnie nałożyć na zęby i poczekać kilka minut. Pocierając można sobie ślicznie uszkodzić szkliwo. Poza tym wpis boski.
Dzięki Melu 🙂
Ooo dobrze, że ostrzegasz o zgubnych skutkach. Wydaje mi się, że kiedy czytałam o tym przepisie na wybielanie węglem na jakimś forum (laboratoriumurody chyba) to był tylko opis działania i zachwalanie efektu. Najpierw oczom ukazuje się czerń, a po wypłukaniu biel. A raczej naturalna osobnicza biel, dla każdego inna, czyli zęby po odplamieniu.
Co do niepożądanego fluoru – to ten toksyczny fluorek sodu, który dodają do past standardowo i fluoryzują wodę (np. na pomorzu, w najwyższym stężeniu) natomiast ten naturalny bezpieczny to fluorek wapnia, jeśli jest w paście to oznaczony jako pozyskany z roślin, ale ten też ma pewnie ograniczone stężenie. Wiem tyle, co przeczytałam na opakowaniu pasty. W sumie po co dorosłych ludzi faszerować fluorem, jeśli tylko do 20 r.ż. zębom potrzebna jest minimalna dawka fluoru, a w żywności przecież występuje, można się nachapać.
Pepsi, masz bardzo białe zęby. Czy stosujesz regularnie któreś z wyżej opisanych patentów, czy jest to efekt tylko ssania oleju?
myję sodą z olejem, no i od czasu do czasu tym białym z cytryny, ale po herbacie zielonej się i tak brudzą 😀
A to mój przepis na pastę do zębów znaleziony na greckim blogu. 3 łyżki sproszkowanej szałwii ,6 łyżek anyżu w proszku ,3 łyżki popiołu (taki czyściutki po spaleniu drzewa np.z kominka)oraz dwie łyżki cynamonu.Mieszamy wszystko i myjemy nasze kiełki.
jak ktoś znosi anyż
Super! Natchniona wpisem już korzystam z pasty własnej produkcji 🙂
Czy masz jakieś przepisy czym zastąpić proszek do prania? itp?
Ktoś poleci olejek, który można użyć w celach stworzenia pasty? Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że np olejek od Avicenny nadaje się do wkładania go do buzi… :O
Przeprowadziłam eksperyment i umyłam zęby mydłem aleppo
ka and?
Dość przyjemnie. Smak mydŀa,ale uczucie,źe umyte. Najelpiej myć po olejowaniu,rano. Po cebulach i innych kiepsko odświeża.
ka, no tak, ale jak sobie uświadamiam co jest w paście z hipermarketu, to już mam pewność że spoko
Teraz zaeksperymentuję i eodam olej kokosowy i ciu sody.
a czy nie ma problemu z tym, ze pasta na bazie oleju kokosowego ciagle zasycha ?
za każdym razem trzeba ją podgrzewać???
i powiedz mi jeszcze, proszę, czy Twoje ząbki jakiś zaufany dentysta czasem ogląda? trochę się boję porzucić „normalną” pastę i zamienić na naturalną… że nagle pojawią się jakieś problemy z uzębieniem 🙁
po co podgrzewać? nakładam ją łyżeczką , a w ustach jest już na tyle ciepło że się ładnie rozprowadza
I tego sie uzywa jak tradycyjnej pasty, na szczoteczce?
of coursik
A czy samym olejem kokosowym zębiska można myć?
słabo wymyje, dodaj troszkę sody
Dziękuję. Ok. Boję się trochę tej sody ale jak dodam trochę to nie powinno mi zaszkodzić, nie?
Mili ja myję tak od 4 lat i nic się nie dzieje
Myślał kto o tym, by ciamkać chipsy, płatki kokosowe (oczywiście w ilości rozsądnej) zamiast oleju kokosowego to samemu pierwsze tłoczenie w paszczy zrobić….
jest to opcja
Fajny wpis, przymierzam się do zrobienia takiej pasty; pierwsza mi nie wyszła za bardzo, konsystencja była za rzadka i bez olejku miętowego trochę paskudna w smaku, muszę to dopracować. Jedno zastrzeżenie: nawet po jedzeniu cytrusów trzeba się wstrzymać z myciem zębów na pół godziny, a co dopiero po ich szorowaniu cytryną! Kwasy owocowe rozmiękczają szkliwo, szorowanie ich czymkolwiek po tym (albo w trakcie – sodą) doprowadzi na pewno do jego uszkodzenia, wcześniej czy później (zależy jakie kto ma szkliwo), więc ten sposób serdecznie odradzam. Bo nawet jeśli olej kokosowy zapobiegnie próchnicy, to systematyczne ścieranie warstwy szkliwa doprowadzi w końcu do utraty jego funkcji i bolesnej nadwrażliwości. Pozdrawiam 🙂
Po pastach kupnych miałem nadwrażliwe zęby, bolały jak diabli. Od miesiąca czasu z okładem robię pastę w domu z oleju+sody+jakieś zioła z szafki i zęby nie bolą. Smak strasznie jakby słony(?) ale zęby czyste. Soda się rozpuszcza więc nie wiem co ma tam tak szorować szkliwo, raczej rozmiękcza osady:D Teraz zamienię część oleju i sody na glinkę i zobaczę jak to będzie. Przypominam że w jamie ustnej powinniśmy mieć odpowiednią florę bakteryjną, w przeciwnym razie zadomowią się tam nieproszeni goście. Dlatego mam mieszane uczucia co do wody utlenionej. Jeszcze sobie poczytam w sieci na jej temat. Przepisy ciekawe.
Pozdrawiam
wzięłam sie i zrobiłam dzis pastę olej + soda….wooooooooooow w zyciu nie miałam tak czystych kiełuff 🙂 obyło sie bez smakowych olejków, troche słone pachnie kokoskiem 🙂 no zobaczymy po miesiącu….teraz serio sie zastanawiam czy jest sens iśc do dentysty czy poczekac aż początkowa próchnica sobie pójdzie ) tak wiem brzmi moze troche niepoważnie ale jak sprawdzac to łajnot 🙂
Pepsi, potrzebuje porady – jaka pastę byś polecała przy erozji zębów ? Na diecie roślinnej mostly raw 80 10 10. Teraz używam oleju kokosowego z sodą, ksylitolem i olejkiem, ale już nie wiem jak z ta sodą. Staram się też nie pić soków (jak coś to ze słomką), jak najmniej posiłków , płukanie ust po owocach itd. Wiesz coś na ten temat, albo masz jakieś doświadczenie? Kocham tą diętę i nie chce jeśc inaczej 😉
ja nie mam złych skutków, ale cały czas biorę D3 + K2 TiB i takie tam
A czyż w „normalnej” paście do zębów nie znajduje się soda?? Kaustyczna, ale przecież o tej samej konsystencji co oczyszczona. I tej sie nikt nie boi. Juz nie mówiąc o calej masie innego świństwa, jaka jest w składzie każdej pasty do zębów.
🙂
jako że jestem strasznie niecierpliwa i musiałam widzieć efekt od razu za namową koleżanki kupiłam żel dr martin schwarz home comfort
A czy można używać np. sody z olejem kokosowym mając amalgamaty? Nie uwalnia więcej syfu z amalgamatow? Dopiero w maju będę miał wszystkie wyciągnięte. Póki co jem sporo kolendry i chlorelle..
Greg, bądź ostrożny z tą chlorellą i kolendrą zanim usuniesz amalgamat, mogą narobić więcej szkody niż pożytku, powodując redystrybucję rtęci. Poczytaj o tym, albo zapytaj Grzegorzaadama, on mi kiedyś pisał o tym jakimś w komentarzu właśnie na ten temat.
Pepsi, jestem po noszeniu aparatu.
Mam pytanka:
– za 2 tygodnie wizyta na wybielanie zębów u stomatologa by potem dobrać licówki odpowiedni kolor i dokleić by były równe…
-moje pytanie brzmi: czy uważasz, że to spoko czy mam na coś uważać?
NAJWAŻNIEJSZE: odsuwają mi się szyjki, tzn dziąsła się osuwają… nigdy nie miałam z tym problemu, dopiero po noszeniu aparatu problem pojawia się teraz.
Czego to może być skutek? Skąd to się bierze? Jak z tym sobie radzić? Wiesz coś?
przede wszystkim są to braki witaminy C no i może jakieś mechaniczne uszkodzenie. Nawet czyszcząc zęby należy dziąsłą jakby delikatnie naciągać na zęby, a nie odwrotnie.
Pepsi to niemożliwe od miesiąca restrykcyjnie pilnuję witC (kwas asko z pomaranczą ok. 1,5 łyżki/dzień).
Biore B-complex, selen 200 czasem x2, cynk x2, jod na skórę, D3 i K2 normalnie. Kąpię się w MgCl2.
Od jakiegoś czasu spisuję na medal prawie że z witaminkami…. Nie wiem co się dzieje z tymi dziąsłami 🙁
PYTANKO LAST ONE:
Suplementuję D3 5000IU/dzień. Czasem wezmę 10 000IU jak mi psycha siada lub katar.
K2 biorę 2 RAZY na tydzień (100mg)
czy to K2 wystarczy?
Czy muszę codziennie tą K2 brać?
Chciałam troche ograniczyć bo K2 to droga sprawa i mój studencki portfel płacze.
Źle robię jak jem 2 lub 3 dni samą D3? Co myślisz? Działa ona wtedy w ogóle?
dlaczego nie bierzesz codziennie 100 mcg K2 ? mamy świetną promocję teraz
KURKUMA
soda z cytryna może zdewastować dziąsła – trzeba uważać ;]
Pepsi w czym i jak długo przechowujesz taką pastę na bazie sody oczyszczonej i oleju kokosowego? Pozdrawiam! :3
Nie wiem jak Pepsi, ale ja w szklanym słoiczku w ciemnej szafce, w temperaturze trochę niższej niż „pokojowa”. Jeśli olej nie jełczeje, to możesz trzymać bardzo, bardzo długo. 😉
Hejo, która pasta nie przerwie PP, włącznie z tą remineralizjacą od Emanueli?
żadna nie przerwie, fluoru unikaj, ale nie z tego powodu że przerwie jakiś post
Soda oczyszczona do pasty nie musi być gaszona?
nie musi
Pepsi, pasta nr.1 z sodą gdzie napisałaś że Ty jej używasz, po umyciu zębów wystarczy wypluć tą pastę czy trzeba przepłukać buzie wodą (aby nie połykać resztek sody)?
już nie używam, stosuję teraz co innego, bo soda z kokosem sprawiła, że musiałam wzywac hydraulika, bo zatkałam umywalkę maksymalnie:) Ale tak oczywiście że wypluwasz, ale rób to do ubikacji
Starczy że wypluje ale płukać jamy ustnej nie muszę? Poza tą wadą uważasz że to dalej dobra pasta? Jakiej teraz używasz?
raczej przepłucz, będziesz miała uczucie świeżości, zagryź listkiem mięty, albo dodaj kroplę, czy 2 olejku miętowego do pasty
Ciekawa wydaje się pasta do zębów soda oczyszczona + kilka kropelek wody utlenionej 3%. Co Pepsi o tym myśli? Czy może jeszcze warto do tego dodać olej kokosowy czy już bez?
nie wypowiadam się, bo mnie potem będą gonić po wsi za zniszczone szkliwo
Napisz tylko co o tym połączeniu uważasz, proszę.
o tej sodzie co mowicie, to taka zwykla ze sklepu soda oczyszczona?
tak, wodorowęglan sodu, ale na wszelki wypadek kup w sklepie ze zdrową żywnością, tam też jest tania.